15 otázek, na něž byste měli znát odpověď

Zajímá vás, jak se pozná kvalitní šampon? A myslíte si, že je pěna důležitá? Zde jsou odpovědi na otázky, které se týkají nejen šamponů, ale z hlediska péče o vlasy i věcí obecných.

1/ Jak si vybrat šampon?

S výběrem šamponu by vždy měla pomoci kadeřnice. Každý vlas je totiž jiný. Jinou péči potřebuje mužský vlas, jinou ženský, jinou samozřejmě vlas barvený či vlas vysušený od moře. V žádném případě není vhodné sáhnout do regálu v obchodě a koupit si jakýkoli šampon.

2/ Jaké existují typy šamponů?

V současnosti existuje obrovská škála jednotlivých druhů šamponů, která pokrývá všechny varianty vlasů. K základním typům patří šampony na mastné vlasy, na poškozené, na jemné, na barvené, na blonďaté, na mužské, na prošedivělé a řada dalších.

3/ Pozná se dobrý šampon podle toho, že pění?

Existují šampony, které tolik nepění, ale vlasy umyjí dokonale. Pěna není signálem kvality šamponu.

4/ Jsou skutečně drahé šampony od kadeřníka lepší než levné výrobky z běžných obchodů?

Levné šampony nejsou pro ošetření vlasů ideální. Šampony by se měly kupovat v kadeřnictví, nikoli v hypermarketu. Levné se od profesionálních liší zejména složením. Jsou úplně jinak vyráběny a mnohdy slibují na obalech něco, co nemohou dodržet. V řadě případů jde pouze o marketingový tah výrobců.

5/ Platí, že čím více různých vitaminů a přísad, tím lépe?

Ne, to, že obsahuje výrobek patnáct druhů vitaminů, ještě nezaručuje jeho kvalitu.

6/ Co se stane, když budu používat velmi levné šampony?

Můžete si přivodit vznik lupů, můžete mít suchou kůži nejen na hlavě, ale i na rukách a podobně. Je obtížné zjistit, co laciné výrobky obsahují, jaké mají skutečné chemické složení.

7/ Jaké šampony kupovat dětem?

Rozhodně jedině dětské. Ty mají absolutně odlišné složení od produktů pro dospělé. Jsou určeny na velice jemnou dětskou pokožku, nepálí v očích. Šampony pro dospělé by měly děti začít užívat až kolem dvanáctého roku věku. Vždy dcera šampon matky, syn šampon otce.

8/ Mám používat šampon 2 v 1?

Raději ne, je to totiž paradox. Vlasy se standardně ošetřují tak, že se umyjí, spláchnou a poté se na ně nanese kondicionér. Pokud jsou obě složky v přípravku najednou, samozřejmě se vylučují. Je to stejný princip, jako kdyby si člověk oblékl punčochy a chtěl si umýt nohy.

9/ Má se šampon smýt, nebo je vhodné nechat jej působit?

Šampony se nenechávají působit. Šampon má vlasy umýt a poté se má důkladně spláchnout. Vlasy musí hvízdat a drhnout mezi prsty; jinak nejsou dostatečně opláchnuté. Působit se nechávají kondicionéry.

10/ Jak to, že po šamponu na lupy mám lupů ještě víc?

Jde o kvalitu šamponu. Jiný šampon na lupy se prodává v obchodech, jiný v kadeřnictvích a zcela odlišný v lékárnách.

11/ Jaké jsou kondicionéry?

Existují kondicionéry na barvené, trvalené, jemné a mastné vlasy. Ty se dělí na druhy, jež se oplachují, a na ty, které na vlasech zůstávají. Ale opět by i kondicionér měl vždy doporučit kadeřník.

12/ Škodí vlasům fénování?

Pokud dodržujete základní postupy, tak nikoli. Jinak si je můžete pořádně spálit. Fénem se nesmíte dotýkat přímo vlasů. Je nutné dodržovat vzdálenost mezi vysoušečem a hlavou nejméně deset centimetrů. Vždycky si také vybírejte co nejnižší tepelný stupeň. To platí především o horkovzdušných kulmách, na něž se vlasy rovnou namotávají. Jako doplněk jsou ideální tužidla, která odolávají horkému vzduchu. Přesto by se fénování nemělo provádět každý den.

13/ Vadí vlasům časté používání tužidel a laků na vlasy?

Ne, stačí řádné každovečerní kartáčovaní. Zbytky přípravků se z nich takto odstraní.

14/ Jak by si měli vybírat vlasovou kosmetiku alergici?

Existují šampony pro přecitlivělou kůži. Je-li však již alergie rozvinutá, je to problém pro kožního lékaře. Ten by měl určit, jaký speciální šampon, samozřejmě z lékárny, používat. Zákazník by si jej pak měl vždy s sebou ke kadeřníkovi přinést.

15/ Co přírodní produkty jako ocet, pivo, vejce: mají ještě dnes nějaký smysl?

V současnosti je zbytečné lít si na hlavu pivo. Na trhu je dostatečná nabídka, která pokryje jakýkoli vlasový problém.

 


Témata: Pivo, Test iDNES.cz