Trojrozměrná tiskárna Foodini vyrobí sama třeba pizzu.

Trojrozměrná tiskárna Foodini vyrobí sama třeba pizzu. | foto: Natural Machines

Vytiskněte si večeři. Hitem příštího roku může být 3D tiskárna jídla

  • 201
Nemáte čas a chcete, aby vaše jídlo bylo kreativnější než instantní nudle? V polovině příštího roku přijde na trh Foodini, 3D tiskárna jídla. Ze speciálních náplní vám připraví třeba pizzu, jednoduchý hamburger či zeleninové pokrmy ve tvarech, jaké si budete přát. Ideální je podle výrobců na pečení sladkostí a pro vytváření dětských jídel.

Společnost Natural Machnines tvrdí, že Foodini je úplně první sériově vyráběnou tiskárnou pokrmů. Podle nich se v budoucnu pracovní postupy hospodyň radikálně změní.

Surovinou pro tisk jídel mají být speciální kazety s práškovými ingrediencemi, které se budou do 3D tiskáren vkládat. Stroj vytváří pokrm po vrstvách, takže bude možné připravovat i jídla s náplní či nádivkou. Ideální je podle tvůrců na výrobu sladkostí.

PR manažerka firmy Lynette Kucsmová uvádí, že cílili především na rodiny a restaurace. Domnívají se, že jejich produkt bude zajímavý hlavně pro rodiče, kteří chtějí svým dětem jídlo zpříjemnit. Vyrobit můžete třeba dinosaury ze špenátu či polníčku, který jinak u dětí příliš oblíbený není. Ale také péct pečivo ve tvaru zvířátek a podobně.

"Umí i napsat vzkaz na toast," uvedla Kucsmová pro Daily Telegraph.

Tiskárna trochu připomíná běžnou mikrovlnnou troubu či kávovar. Vycházet z ní prý může prakticky cokoli, od čokoládových cukrovinek, přes pizzu po těstoviny. Spotřebitel řídí přístroj pomocí dálkového ovladače nebo senzorového voliče umístěného přímo na tiskárně. Stačí zvolit pokrm a vložit do tiskárny příslušné surovinové kazety.

Potravinová 3D tiskárna má stát kolem tisíce eur (přes 27 tisíc korun). K dostání bude v běžných prodejnách s elektronikou. Prodávat se začne v polovině příštího roku a má se stát hitem.

Technologie trojrozměrného tisku slouží k vytváření objektů z pevných plastů, které řídí počítačový program na základě příslušné programové předlohy. O využití těchto postupů k "vaření" se hovoří už delší dobu, zájem o revoluční technologii má například americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Kosmická agentura uvažuje o tom, že bude tisknout pokrmy pro posádky kosmických lodí.

,