Miroslav Jansta, právník a lobbista

Miroslav Jansta, právník a lobbista | foto: Michal Šula, MAFRA

Jansta chce dál šéfovat sportu a pokračovat v tažení proti Hušákovi

  • 18
Vlivný pražský právník Miroslav Jansta hodlá na jaře obhajovat pozici nejmocnějšího muže českého sportu. Bude znovu kandidovat na předsedu největší sportovní organizace Česká unie sportu, někdejšího ČSTV. Chce dostat více peněz do klubů a jednot, stejně jako pokračovat v tažení proti Aleši Hušákovi.

Sám ale přiznává, že spory s bývalý šéfem Sazky, kterého svazy žalují za náhradu škody, a také policejní vyšetřování se příliš vlečou. „Udělal jsem maximum. Předal jsem asi pět tisíc stránek materiálů ze Sazky orgánům činným v trestním řízení, ale jak zatím vyšetřování probíhá, musím konstatovat, že je to spíš nevyšetřování,“ říká kriticky na adresu policie.

„Samotná žaloba na náhradu škody je pochopitelně složitá, je to unikátní konstrukce. Bylo jasné, že to bude na dlouho. Rozhodně se nevzdáváme,“ dodává Jansta.

Mnohem více ho ale nyní zaměstnává boj o miliardy pro sport ze státního rozpočtu a také diskuse o jejich dělení. S odchodem ministra školství Marcela Chládka se rozpadly také jeho plány na nové miliardy pro sport. Vláda sportovcům příští rok přidá jen 500 milionů a celý sportovní rozpočet tak bude 3,5 miliardy korun.

„Vracíme se do roku 2014, kdy jsme už 3,5 miliardy měli. Vláda tak vlastně nepřidala nic. Kdybychom se za dva roky dostali na sedm miliard, šlo by spíš o návrat k původní úrovni před deseti lety. Ale abychom se dostali na evropskou úroveň, tak to jsou další miliardy navíc. Kdybychom se v roce 2025 dostali na 16 miliard, tak budeme na průměru EU,“ vypočítává.

Sport je podle něj v Česku podfinancovaný, což se brzy ukáže na výsledcích reprezentací, ale také na fyzické kondici a zdraví mládeže.

Střet ho čeká zřejmě čeká také s jeho kolegy z ostatních sportovních organizací, třeba z Českého olympijského výboru. Neshodnou se zejména na mechanismu, jak peníze pro sport rozdělit. Přesto, že sám vede basketbalový svaz, kritizuje myšlenku, že by většinu peněz pro sport rozdělovaly svazy.

„O svazy jsme se již postarali. Ale chybí nám peníze na sport pro všechny, peníze do jednot a klubů na té nejnižší úrovni. Odmítám model, aby tyto peníze šly přes svazy, jak mnozí prosazují. Dole se musí sportovat, nahoře je jen pozlátko reprezentací a profesionálního sportu. Základ ale vzniká dole a tam je také třeba dostat peníze,“ říká Jansta v rozhovoru pro MF DNES.

Jeho slova lze vnímat i ve vztahu k blížící se volbě předsedy ČUS. Jansta totiž potvrdil, že se o funkci chce opět na jaře příštího roku ucházet. Vedení ČUS volí kromě zástupců svazů také delegáti z regionů, tedy z jednot a klubů. „Ještě jedno volební období chci dát. Další nevím. Jsme na půli cesty. První dva roky jsme zachraňovali vytunelovanou firmu, teď je na čase začít budovat nový systém sportu v Česku,“ dodává Jansta.