Testy hovězích hamburgerů v britském Tesku prokázaly 29% podíl koňského masa.

Testy hovězích hamburgerů v britském Tesku prokázaly 29% podíl koňského masa. | foto: Daily Telegraph

Jak se z rumunské koniny stane britské hovězí? Zfalšováním nálepky

  • 57
Lednová aféra s koňským masem v hovězích burgerech se šíří Evropou. Někteří vinili rumunská jatka, která porážela a zpracovávala koně. Ale po nočním zátahu na britská jatka se ukazuje, že s masem švindlovali patrně britští dodavatelé.

Evropská komise zvažuje, že rozšíří pravidla na povinné označování původu potravin. Na středeční tiskové konferenci to připustil eurokomisař pro zdravotnictví a spotřebitelskou politiku Tonio Borg. "Některé země jsou pro, některé proti. Necháváme si vypracovávat dopadovou studii stran značení původu i u zpracovaného masa a žádné dveře předem nezavírám," řekl.

Reagoval tak na rozšiřující se skandál v několika evropských zemích, v jejichž supermarketech se prodávalo hovězí maso, které obsahovalo koňské nebo vepřové DNA. Zdraví nebezpečné to není, zákazníci však jsou cíleně klamáni. U zpracovaného masa se přitom zákazník pouze dozví, kdo maso zpracoval jako poslední, nikoliv kudy maso prošlo nebo odkud pochází.

V noci na středu provedla britská potravinářská inspekce FSA razii ve dvou masných závodech. Našla v nich koňské maso. To by však nemělo vadit. Jatka 64letého Petera Boddyho v hrabství Yorkshire na severovýchodě země mají licenci na porážku dobytka, koní, drůbeže i pštrosů. Jenže právě odtamtud putovalo maso na hovězí burgery a kebaby. Inspekce pak jatka a napojený masokombinát Farmbox Meats ve Walesu rovnou zavřela. Deník The Daily Telegraph mluvil se synem majitele jatek Peter Boddy, který však odmítl uvést své jméno. Řekl jen: "Je to jen humbuk, není to pravda. Je to blbost."

Peter Boddy, majitel zavřených jatek

"Je to naprosto šokující," reagoval britský ministr životního prostředí Owen Paterson. "Nelze přijmout fakt, že nějaký obchodník v Británii klame veřejnost tím, že vydává koňské maso za hovězí. Očekávám, že zákon dopadne na každého, kdo se podílel na tomto obchodě," dodal ministr rozhořčeně.

Britští podvodníci

Jde o první britské dodavatele masa, kteří se do skandálu namočili. Do té doby se původ koňského masa shazoval na polská nebo rumunská jatka. Odtamtud však maso odešlo do dalších zemí s pravdivou nálepkou, že jde o koňské maso. Podezření tedy nyní padá na britské výrobce či dodavatele, píše deník The Telegraph na svém webu. Důvod je jasný - peníze. Koňské maso je levnější než hovězí, protože většina Evropy koninu nejí. Výjimkou je Francie a Itálie.

Potíž je však i v tom, že některé ze vzorků koňského masa v sobě obsahují léky. Zdá se tedy, že skandál není u konce. Spíše spouští lavinu nových odhalení.

Ve středu večer se do Bruselu sjedou ministři z některých zemí EU, aby projednali další postup a možné sankce. Neformální schůzku svolalo Irsko, které tento půlrok předsedá EU, ale zároveň je zemí, ve které se koňské maso našlo v mražených hovězích burgerech jako v první.

Koňské a vepřové maso se pak našlo i v britských masových kuličkách, mletém mase nebo polotovarech, jako jsou boloňské špagety nebo lasagne. Produkty se prodávaly například v Irsku, v Británii, ve Francii nebo ve Švédsku. Podle německé agentury DPA však dorazily i na některé německé pulty.

Podle BBC byly v Irsku staženy z prodeje některé masové produkty: hovězí lasagne od dodavatele Findus, v řetězci Aldi to byly zmražené lasagne a špagety označené jako Special frozen, Tesco stáhlo z regálů mražené burgery Tesco Everyday Value. V Česku se Tesco rozhodlo ke stejnému kroku.

"Přestože podle odborníků nepředstavují výrobky žádné zdravotní riziko, rozhodli jsme se preventivně stáhnout z prodeje tři výrobky: Tesco Value Hovězí hamburger 397 g, Tesco Standard Hovězí hamburger 454 g a Tesco Standard Hovězí hamburger 1 140 g. Nyní je testuje naše centrála ve Velké Británii," uvedl mluvčí řetězce Jan W. Dvořák.