Afghánci rychle vraceli starou měnu

Nebývalému náporu čelily druhý den roku afghánské banky. Tisíce obyvatel využily poslední příležitosti k směně starých bankovek za nové. Tři měsíce od vyhlášení programu měnové reformy tak vyvrcholilo zavádění modernizovaných platidel do oběhu.

Afghánci na bankovkách své měny afghání tři nuly, čímž zjednodušili hotovostní transakce, kterých je v zemi většina. Zároveň využili reformy ke stažení nelegálních peněz z oběhu.

Protitalibanské síly tiskly v devadesátých letech své vlastní peníze, aby mohly financovat válku s tímto ortodoxním islámským režimem. Tisk nelegálních bankovek pokračoval ale i po pádu Talibanu koncem roku 2001.

Centrální banka oznámila, že na odkup starých bankovek od obyvatel vydala už o sto milionů dolarů více, než původně očekávala. Celkem už shromáždila 18 bilionů starých afghání.

"Mám přes dvanáct milionů starých afghání a doufám, že mi je vymění," prohlašoval před bankou v centru Kábulu Sayed Shoaib. Suma, kterou k výměně přinášel, odpovídá asi 270 dolarům, tedy zhruba 8500 korun.

Úřady věří, že reforma předznamená konec turbulentní doby, během níž kurs měny kolísal jako na houpačce. Panické výprodeje srazily počátkem prosince kurs afghání na 78 tisíc za dolar, od té doby však posílil až na 44 tisíc starých afghání, respektive 44 nových afghání za dolar.

Podrobnosti o reformě
najdete ZDE
Bankovky tištěné v Británii a Německu mají zároveň snížit riziko padělání. Přesto se už první padělky objevily. Centrální banka proto upozornila, že do boje s padělateli se zapojí i bezpečností a zpravodajské služby.

Afghánec vyměňuje stará afghání za nové bankovky. Nová platidla vytištěná v Evropě se směňují v poměru 1:1000.

,