Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Africký Čad udělil těžařům Exxon obří pokutu. Pětkrát vyšší než HDP země

  • 22
Exxon Mobil, největší ropná společnost světa, zahajuje právní bitvu s chudou africkou zemí Čad. Ta texaskou firmu viní, že řádně neodváděla poplatky z těžby. Vrchní soud těžaři vyměřil astronomickou pokutu 74 miliard dolarů. Je pětkrát vyšší než HDP Čadu.

O pokutě rozhodl vrchní soud v čadské metropoli N’Djamena 5. října v reakci na stížnost ministerstva financí, které upozornilo na to, že konsorcium firem, vedených Exxon Mobilem neplnilo své daňové povinnosti.

Vedle pokuty 74 miliard dolarů (přes 1,787 bilionu korun) by měl ještě ropný gigant z Texasu doplatit 819 milionů dolarů (téměř 20 miliard korun) na licenčních poplatcích k těžbě.

Texaský těžař nařčení odmítá, další postup ale prozradit nechce. „Nesouhlasíme s rozhodnutím soudu. Nyní zvažujeme další kroky,“ sdělil Todd Spitler agentuře Bloomberg, která o případu informovala.

Samotná pokuta je zhruba pětinásobně větší než celý roční hrubý domácí produkt Čadu. Světová banka HDP středoafrické země odhadla na 13 miliard dolarů. Sankce je také vyšší než náklady ropné společnosti BP na řešení následků havárie ropné plošiny Deepwater Horizon v Mexickém zálivu v roce 2010. Za svůj dosud největší přehmat - únik ropy na Aljašce - z roku 1989 musela firma Exxon zaplatit pokutu 977,5 milionu dolaru rybářům a dalším poškozeným.

Sci-fi, míní právníci

Podle Jefferyho Atika, profesora mezinárodního práva na Loyola Law School v americkém Los Angeles, je však nepravděpodobné, že by Čad větší část z této částky získal.

„Nikdo mimo Čad nebude spolupracovat při prosazování tohoto rozhodnutí,“ je přesvědčen právník. „Exxon tam může maximálně přijít o všechno, co má v Čad, nicméně jde o mimořádnou částku a neumím si představit, že aktiva těžaře v této zemi mají takovou hodnotu,“ dodal.

Za přehnané považuje rozhodnutí také Robert Amsterdam, právník společnosti Amsterdam & Partners LLP, který zastupuje mezinárodní korporace ve sporech se státy. „Není to reálné, nikdy to nebude zaplaceno,“ řekl. Vidí to spíše jako prostředek nátlaku. Například v roce 2006 prezident Idriss Deby obvinil společnosti Chevron a Petronas z neplacení daní a vyměřil jim 24hodinovou lhůtu na to, aby jejich zástupci opustili zemi. Firmy obvinění popřely a případ se později urovnal.

Ekonomika Čadu zápolí s ekonomickou krizí v důsledku propadu příjmů z ropy. Poznamenalo ji také násilí militantní nigerijské islamistické skupiny Boko Haram, která brzdí obchod mezi Nigerií a Kamerunem. Rozpočtové škrty letos vyvolaly několik stávek a protestů studentů.

Exxon v zemi těží od roku 2003, provozuje také ropovod, kterým proudí černé zlato společnosti Chadian oil do terminálu v Kamerunu. V případu navíc figurují i další ropné firmy - Chevron a malajsijská státní ropná společnost Petroliam National.