(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Evropská komise.

S&P hrozí snížením ratingu celé EU. Stačí málo, varuje členské země

  • 210
Ratingová agentura Standard & Poor's přeřadila rating celé Evropské unie do režimu pozorování s negativním výhledem. Agentura zvažuje také hromadné snížení ratingu velkých bankovních skupin napříč eurozónou.

Navazuje tak na svůj pondělní krok, kdy varovala před snížením ratingu 15 ze 17 zemí eurozóny (více zde). Agentura zvažuje také hromadné snížení ratingu velkých bankovních skupin napříč eurozónou. Týkat se to může francouzské Société Générale i české Komerční banky, kterou Société Générale ovládá.

Agentura v současnosti hodnotí schopnost EU splácet závazky na nejvyšším možném stupni AAA. Rating Unii sníží v případě, že o nejvyšší známku přijde byť jen jediná členská země.

S&P v pondělí umístila do režimu pozorování s negativním výhledem ratingy prakticky všech členských zemí eurozóny. Zatímco v případě Francie by ztráta nejvyššího ratingu finanční trhy až tak moc nepřekvapila, ztráta nejvyššího ratingu Německa by byla velkým překvapením.

Co se bank týče, o snížení ratingu S&P vedle zmíněné Société Générale uvažuje také u největší francouzské banky BNP Paribas, dále u italské UniCredit či u německé Commerzbank. Rakouská Erste Group Bank na seznamu není.

Euro v návaznosti na varování oslabilo

Euro se po zprávě ratingové agentury vydalo dolů a proti dolaru se jeho kurz pohyboval kolem 1,3388 USD. V průběhu dne se měna prodávala za téměř 1,34 USD. Pokles ale společné evropské měně dlouho nevydržel, euro se záhy veškerých ztrát zbavilo a vystoupilo až na 1,3428 USD.

Trh se opět zaměřil na páteční summit Evropské unie, od něhož očekává zásadní návrh řešení dluhové krize v eurozóně. Ratingová agentura také uvedla, že při revizi úvěrového ratingu Evropské unie se zaměří na finanční schopnost zemí eurozóny pomoci se splácením dluhů EU. Země eurozóny totiž díky svému ekonomickému výkonu přispívají k příjmům celé unie zhruba ze 62 procent.

Rating je klíčovým vodítkem pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je dlužník vnímám v očích věřitelů, a tím vyšší je pravděpodobnost, že si bude schopen na trhu zajistit levnější půjčky. V případě státních ratingů je to klíčový parametr pro plánování rozpočtu a dluhové služby.

Snížení ratingu ale nemusí automaticky znamenat růst nákladů na nové půjčky. Například Spojené státy si po srpnovém snížení úvěrového ratingu půjčují dokonce levněji. Vliv totiž hraje i to, jakou má dlužník historii. Na rozdíl od některých evropských zemí, USA své finanční závazky v minulosti vždy splatily.