Zaměstnávání agenturních pracovníků je běžné například v automobilkách. Ilustrační foto.

Zaměstnávání agenturních pracovníků je běžné například v automobilkách. Ilustrační foto. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Stát chce omezit agenturní zaměstnance. Má jich být maximálně 15 %

  • 136
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) chce od příštího roku zpřísnit pravidla agenturního zaměstnávání. Chtělo by stanovit patnáctiprocentní limit pro podíl agenturních zaměstnanců v podniku. Kmenoví a agenturní zaměstnanci by také měli mít podle návrhu srovnatelné mzdové a pracovní podmínky.

Na konferenci Jak dál s agenturním zaměstnáváním na českém trhu práce to uvedl ředitel odboru trhu práce na ministerstvu Jiří Vaňásek.

Návrh projedná tripartita. Upraven má být podle Vaňáska zákon o zaměstnanosti a zákoník práce. Agentury podnikají podle odborů často na hraně zákona. Ministerstvo práce chce předložit návrh změn agenturního zaměstnávání vládě do konce června, účinnost by měl nabýt v lednu 2016.

Agenturní zaměstnávání je oblíbené například v automobilkách. Kolínská TPCA v těchto dnech kvůli menším objednávkám propustila asi 400 agenturních pracovníků, což bylo asi 20 procent z celkového počtu zaměstnanců. Takový počet by tudíž podle aktuálního návrhu od příštího roku nemohla ani zaměstnat.

„Pro zahraniční investory je flexibilita velmi důležitá. Jakékoli její omezování není dobrým signálem pro další investice v tuzemsku. Podobné kvóty snižují konkurenceschopnost České republiky,“ řekl mluvčí továrny Radek Kňava.

Automobilka Škoda Auto zaměstnává asi osm procent agenturních pracovníků a dlouho se jejich počet pohybuje pod deseti procenty. „Škoda Auto jako první společnost ve střední Evropě uzavřela v roce 2013 s odbory KOVO takzvanou Chartu agenturního zaměstnávání, která zaručuje srovnatelné podmínky i pro agenturní personál i jejich zastupování přes odborovou organizaci,“ řekl mluvčí Škody Jozef Baláž.

Stejné podmínky jako zaměstnanci

To se zase vztahuje k dalšímu bodu návrhu: kmenoví a agenturní zaměstnanci by měli mít podle ministerstva srovnatelné mzdové a pracovní podmínky. Ministerstvo plánuje i zákaz zřetězování pracovních poměrů na dobu určitou v agenturním zaměstnávání, ustanovena má být komise pro udělování povolení ke zprostředkování práce.

Agentury budou muset prokazovat finanční způsobilost, zavedeny budou kauce pro fyzické osoby 50 tisíc korun a pro právnické osoby půl milionu. „Dnes běžně žádají subjekty, které jsou různě i majetkově provázány o povolení ke zprostředkování zaměstnání. V rámci těchto agentur potom dochází k přesunu agenturních zaměstnanců. V případě, kdy jeden subjekt porušuje zákonné předpisy, tak se stává, že agenturní zaměstnanci jsou převedeni na jiný subjekt a de facto pokračují ve své činnosti dál,“ dodal Vaňásek.

Nelegálních pracovních asociací přibývá

Podle Asociace pracovních agentur nelegální pracovní agentury rok od roku sílí. „Legální agenturní zaměstnanec a legální agentury ztrácejí další pracovní místa. Není se čemu divit. Nabídce ‚šmejdů‘, minimálně o 11 procent vyšší čistý výdělek pro lidi a současně minimálně o 34 procent nižší fakturační ceny pro firmy, se těžko odolává,“ uvádí asociace.

Pokud si firma podle asociace najme legální agenturu, agenturní zaměstnanec si odnese 65 až 79 korun čistého za hodinu a firmu to přijde na 134 korun a provizi agentuře. V případě různých pseudoagentur prý pracovník dostane 85 až 100 čistého za hodinu. Podnik to přijde na 100 korun a provizi.

V Česku v roce 2005 působilo 1147 agentur práce, nejvíce jich potom bylo v roce 2008, a to 2228. Ekonomická krize ale jejich počet snížila a loni bylo v Česku pracovních agentur 1585.

,