Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Útoky pěstmi i ničení majetku. Agresivita na úřadech práce roste

  • 337
Na pobočkách Úřadu práce přibývá fyzických útoků žadatelů o dávky na zaměstnance. Za první tři měsíce roku 2015 došlo k 58 případům napadení úředníků. Oběťmi útočníků byly většinou ženy. Některým z nich nezaměstnaní vyhrožovali zabitím. Úřad práce upozorňuje, že kvalifikovaní lidé proto odcházejí.

SOS tlačítka, bezpečnostní kamery, pepřové spreje či ostraha. Tato a další opatření patří k běžným způsobům, jak odrážet stále nebezpečnější útoky na zaměstnance úřadů práce. Mnohdy však stejně nepomohou zabránit agresivním výpadům zoufalých lidí, kteří čekají na dávky a marně hledají práci.

„V poslední době bohužel roste počet případů fyzického napadení našich zaměstnanců,“ upozorňuje ředitel Referátu bezpečnosti Generálního ředitelství Úřadu práce Zdeněk März. Roli v tom hraje i alkohol a drogy.

V jednom z desítek příběhů přišel klient na pravidelnou měsíční návštěvu. Byl značně opilý, úřednice ho proto vyzvala, aby přišel jindy. Muž v rozčílení roztrhal zvací kartičku a další papíry a hodil po ženě propiskou. Když její kolega začal popadané věci sbírat, agresor ho uhodil a poté ho začal bezhlavě bít a kopat. Konfliktu opodál přihlížely maminky s dětmi, které utekly do vedlejších kanceláří. Útočník se za chvíli vrátil a vyhrožoval znovu. Napadený úředník skončil v pracovní neschopnosti.

Na místě se podřezal

Útočníci se nezdráhají zaútočit na ženy, které tvoří 99 procent osazenstva úřadu v oblasti zaměstnanosti a státní sociální podpory. Objevují se i případy vydírání. Jednomu z klientů například úřednice nemohla vyplatit příspěvek na živobytí, protože nedoložil potřebné dokumenty. Čekatel na dávky však na vyplacení trval a vyhrožoval i sebevraždou. Když své výhrůžky opravdu splnil, pracovnice se zhroutila.

V některých případech bylo podáno trestní oznámení. V případu jedné z útočnic, která vyhrožovala úřednici na referátu nepojistných sociálních dávek zabitím, soud rozhodl o udělení pětiměsíčního trestu odnětí svobody s odkladem na 15 měsíců.

V těch lepších případech klienti úřednicím jen nadávají. Ale i to způsobuje stres a ponížení. „Výrazy typu: ‚Rakovinu, ať máš v hubě!‘, ‚Počkám si na tebe a rozkopu ti tvoji držku!‘, ‚Tak nežer a něco dělej!‘ patří mezi těch pár, které je možné publikovat,“ uvedla mluvčí Kateřina Beránková. „Situace bývá často tak vyhrocená, že jen profesionalita pracovníků a včasný zásah policie předejdou tomu nejhoršímu,“ dodala.

Spolupráce s policií prý funguje velmi dobře, na místo přijedou za pět až deset minut. „V některých případech jsme už ale museli podat i trestní oznámení,“ uvedla Kateřina Sadílková, pověřená řízením ÚP ČR.

Mezi hlavní důvody, které vedou k napadání zaměstnanců, patří nespokojenost s výplatním termínem, rychlostí zpracování žádosti a následné výplaty dávek, s jejich výší či jejich nevyplacením v hotovosti, nepřiznáním dávky či podpory v nezaměstnanosti, vyřazením z evidence uchazečů o zaměstnání nebo neochota doložit podklady nutné pro správní řízení.

Krvavý příběh

Klientka si přišla podat žádost o příspěvek na živobytí a domáhala se zpětného data na podacím razítku, i když teprve přebírala tiskopisy. Dále se domáhala půjčky a začala vulgárně napadat úřednice. Žádosti si nakonec ani nepřevzala a spěchala ke dveřím, které už byly uzamčeny. Začala do nich bouchat.

Zaměstnankyně z referátu hmotné nouze jí šla odemknout, a jakmile přistoupila s klíčem ke dveřím, tato klientka zaútočila pěstmi na její hlavu. Dále jí začala pěstmi bušit do celého těla, kopala a byla nepříčetná. Incident zpozorovala vedoucí pracoviště a šla napadené pomoci.

Klientka okamžitě obrátila svůj útok na ni, pěstí ji srazila k zemi, udeřila jí několika ranami do hlavy, popadla jí za vlasy a začala jí hlavou lomcovat, přičemž jí vytrhla hrst vlasů.

Klientku se podařilo zvládnout až po příchodu dalších pracovníků, kteří pomohli útok odrazit a přivolali policii. Agresivní útočnici obvinila Policie ČR z přečinu násilí proti úřední osobě a z přečinu výtržnictví. V současné době probíhá soudní jednání.