Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Airbnb rozšiřuje své služby. Lidé si teď mohou zaplatit za zážitky

  • 7
Kromě krátkodobého pronajímání střechy nad hlavou začala ubytovací platforma Airbnb nabízet novinku - lokální zážitky. Jejím smyslem je ukázat cestovatelům kulturu země z netradičního úhlu pohledu. Netradiční zážitky už návštěvníkům nabízí i obyvatelé Prahy.

Ukázka výroby piva, veslování po Vltavě nebo třeba focení historickými fotoaparáty. Počínaje úterním dnem spustila webová služba Airbnb možnost koupit si zážitky ve více jak 30 zemích, včetně Prahy.

„Většina turistů má o svém pobytu podobné představy. Na letištích stojí ve stejných frontách, fotí si stejné památky. Toho chceme využít i my, není to nic složitého, ale ani nic magického,“ řekl manažer společnosti Andrew Verbitsky k uvedení nové služby zvané Trips, kterou společnost v Česku překládá jako Zážitky. A právě ty by měly dodat cestování kouzlo.

O Airbnb

Společnost byla založena v roce 2008 v San Francisku trojicí zakladatelů v čele s Brianem Cheskym. Název Airbnb je zkratkou Air Bed and Breakfast (nafukovací matrace a snídaně).

Uživatelé této platformy mohou vyhledávat a rezervovat možnosti ubytování od amatérských hostitelů po celém světě, ať už jde o apartmán, vilu či třeba domek na stromě.

Momentálně webová služba nabízí ubytování ve více jak 65 000 tisících měst a 191 zemích světa.

V Praze je možné rezervovat si zážitky nabízené místními hostiteli zhruba od 400 až do 6 tisíc korun. Nabídka se má stále rozšiřovat. Cestovatelé mohou nově poznávat Prahu z jiného úhlu pohledu, než jak jim ji nabízí klasičtí průvodci. A naopak místní obyvatelé zapojení do projektu mohou sdílet své dovednosti, vášně a zájmy s lidmi z celého světa. A ne zadarmo.

Některé ze zážitků jsou v aplikaci označeny obrázkem připomínajícím stuhu. „Znak symbolizuje, že 100 procent částky, kterou host zaplatí, posíláme hostiteli,“ vysvětlil Václav Gráf, manažer české Airbnb.

Jedním ze zážitků je například vlastnoruční výroba notýsku v knihařské dílně na pražském Žižkově. „Bude to pro mě takový odpočinek. Práce v knihařské dílně není jednoduchá a já si tak alespoň na pár hodin oddechnu a ukážu návštěvníkům, co tvořím,“ říká Václav Pišoft, jeden z účastníků projektu Airbnb.

Airbnb chce, aby si v nové službě vybral zajímavý zážitek každý - ať už něco z historie, přírody, hudby či sportu. Zajímavou zkušenost nabízí třeba i bývalá mistryně světa ve veslování Daniela Nacházelová. Při tříhodinové projížďce na Vltavě má v plánu hostům ukázat panorama Prahy zcela jinýma očima.

Očekávaná regulace

Airbnb se v současnosti potýká s tlakem úřadů hlavního města i okolí celkově. Je totiž otázkou, do kdy je poskytování vlastního bytu sdílenou ekonomikou a kdy už jde o snahu vyhnout se běžné státní regulaci a tím pádem i poplatkům (psali jsme zde). Na Airbnb si stěžují například i hoteliéři, kterým se kvůli nové platformě snižuje počet hostů, či běžní pronajímatelé bytů (psali jsme zde).

Byt není hotel, volá sdružení nájemníků. Airbnb podle nich porušuje zákon

Ve snaze přimět hostitele odvádět poplatek se ale mají Pražané kde inspirovat. V jiných státech či zahraničních městech je k tomu donutily zvláštní úpravy zákonů a nekompromisní jednání radnic. Například v Amsterdamu se musí hostitel registrovat na úřadě a nesmí svůj byt poskytovávat na déle než šedesát dní ročně (psali jsme zde).

V Berlíně byl v květnu loňského roku schválen předpis Zweckentfremdungsverbot (složenina volně přeložitelná jako „zákaz neúčelného využití“), který zakazuje pronajímat krátkodobě celý byt přes platformy jako Airbnb nebo podobné weby. Berlíňané tak mohou nyní pronajímat pouze volné pokoje (psali jsme zde). V Česku zatím žádná regulace nezačala.