Akcie jsou nejvýš za tři roky

  • 1
Kouření škodí zdraví, ale pražskou burzu cenných papírů cigaretový dým posouvá ji k rekordním výkonům. Akcie kutnohorského výrobce cigaret Philip Morris patří v k tahounům trhu. V posledním měsíci vzrostla jejich hodnota o víc než jedenáct procent, na 12 421 korun za akcii.

Za vydatného přispění "cigaretových akcií" pak spolu s Komerční bankou, ČEZ, Českým Telecomem či Unipetrolem posunuly v minulém týdnu hodnotu pražské burzy, vyjádřenou hlavním indexem cen akcií, na tříleté maximum.

"Růst obstaralo v podstatě sedm nejobchodovanějších akcií. Jsou to kvalitní firmy a čeká se, že budou chodit dobré informace," uvedl Eduard Tesař ze společnosti Cyrrus.

Za dva roky - ze sto tisíc dvakrát tolik
Podstata obchodů s akciemi je zdánlivě jednoduchá, "dole koupit a nahoře prodat". Rozpoznat dole a nahoře není vůbec snadné a může znamenat i velké ztráty. Kdo však před pár lety pochopil celosvětový pokles trhů včetně pražské burzy jako příležitost k investici a vybral správný titul, může se v současné době radovat.

Sto tisíc korun vložených před dvěma lety do akcií například Komerční banky nese v aktuálním kurzu zisk přes 78 tisíc, a v případě akcií Philip Morris dokonce 111 tisíc korun.

"Když si vezmete už loňský rok, byla pražská burza s růstem přes čtyřicet procent pro zahraniční investory nejvíce rostoucím trhem na světě. Bohužel, vnímání veřejnosti má tradičně zpoždění a lidé se probouzejí tak rok až dva poté," soudí Jan Sýkora ze společnosti Wood & Company.

Problém pražské burzy tkví v její "velikosti". Obchoduje se zejména se sedmi tituly v hlavním systému SPAD a poptávka převyšuje nabídku. V této době navíc investoři čekají na ohlášení termínů firem pro výplaty dividend a nechtějí prodávat.

"Trh je vykoupen a prodejci nejsou. Poptávka tak snadněji cenu vychýlí," uvedl Dušan Jalový z CA IB Securities. Přestože se v současné době obchoduje s podstatně méně akciemi než v minulosti, tržní kapitalizace obchodovaných společností roste.

Hodnota akcií pár firem z hlavního trhu představuje podle kurzu na pražské burze aktuálně 405 miliard. Před dvěma lety, kdy akcií bylo více, to bylo téměř o dvě stě miliard méně.

Obchodníci by rádi, aby stát podpořil burzu přísunem nových akcií a v rámci privatizace prodal část akcií přes trh. V minulosti to však vlády ignorovaly a zatím nezazněl žádný hlas, který by signalizoval změnu.

"Jenže nikdy dříve nebyl stát pod takovým tlakem shánění peněz jako teď. Navíc jsme zažili dva větší krachy strategických prodejů v případě Telecomu a ČEZ," říká Sýkora.

Naděje podílových fondů rostou
Akciové trhy rostou aktuálně v západní Evropě, v USA i v okolních zemích, jako je Polsko či Maďarsko. Zvyšují se tak i šance stovek tisíc českých investorů, kteří mají úspory v akciových a smíšených podílových fondech.

Tuzemští správci těchto fondů mají velkou část peněz investovanou v zahraničí, právě proto, že na pražské burze není možné veškeré zdroje umístit. Pokud trend růstu vydrží, po letech ztrát by mohly výnosy akciových a smíšených fondů zamířit směrem vzhůru.