Akcie v lednu rostly nejrychleji od roku 1997.

Akcie v lednu rostly nejrychleji od roku 1997. | foto: Profimedia.cz

Akcie v lednu rostly nejrychleji za 15 let. Investoři hýří optimismem

  • 36
Americký akciový index Standard & Poor’s 500, který zohledňuje vývoj akcií pěti set velkých firem obchodovaných na amerických burzách, vzrostl v lednu o 5,2 procenta. To je nejrychlejší růst od roku 1997. Jedním z důvodů je podle expertů expanze čínského trhu nebo pád evropské ekonomiky na dno.

Hodnota indexu zároveň poprvé od prosince 2007 překonala hranici 1 500 bodů a je tak na dostřel svého historického maxima, které si stanovil na podzim 2007, kdy se ve Spojených státech rozjížděly hypoteční problémy, jež o rok později vybouchly v celosvětovou finanční krizi.

Co je důvodem takového optimismu? Investoři nabyli dojmu, že světová ekonomika má po pěti letech nejhorší za sebou. A kromě velkých nadnárodních čísel o vývojích zásadních světových ekonomik je v tom v posledním čtvrtletí utvrzují i reálné výsledky firem.

Podle zpravodajské agentury Bloomberg 74 společností z 239, které do pátku publikovaly své čtvrtletní výsledky a zároveň jsou zahrnuty v indexu Standard & Poor’s 500, předčilo dosaženými zisky odhady analytiků. Hodnota indexu tak vzrostla o 2,6 bilionu dolarů. "Celý měsíc se veškeré trhy nesly na vlně bezobsažného optimismu. Nejspíše je to dáno tím, že krize eurozóny se zdá z velké části zažehnána," přináší evropský pohled Radim Dohnal ze Saxo Bank.

Evropská dluhová krize končí

Kromě očekávání svižného růstu Spojených států potvrzovaného údaji z trhu práce totiž investoři dospěli k tomu, že evropská dluhová krize má nejhorší za sebou, už akutně nehrozí vystoupení žádné země z eurozóny a situace by se měla v Evropě pomalu zlepšovat. "Evropa zřejmě našla své dno, firmy ukazují, že mohou vydělávat víc s menšími náklady a Čína se zlepšuje," uvedl pro Bloomberg investor John Manley, jenž ve fondu Wells Fargo Advantage spolurozhoduje o investování 212 miliard dolarů.

Čína po loňském zpomalení ukázala nejrychlejší růst výroby za uplynulé dva roky, což trhy také vyhodnotily pozitivně. "Začátek optimismu byl jednoznačně podpořen ušmudlanou, ovšem stvrzenou dohodou o fiskálním útesu, což odvrátilo USA od hrozby obrovských škrtů, velmi pravděpodobné recese a pádu akciových trhů," připomíná Dohnal.

Na přelomu roku totiž americké ekonomice hrozilo, že pokud se nedohodnou republikáni s demokraty a prezidentem Barackem Obamou, začnou platit automatická úsporná opatření, která mohla z ekonomiky vymazat až 600 miliard dolarů. To se nestalo a prozatím byl politiky do května navýšen i strop pro zadlužení USA (více čtěte zde).

Experti očekávají další růst

Jak to bude s cenami akcií dál? Investoři a analytici zatím tvrdí, že mají letos příležitost k dalšímu růstu. Trhy jsou nadále naladěny optimisticky, objemy obchodů na amerických burzách rostou a mnoho investorů přesouvá své peníze od ztrácejících dluhopisů k akciím. Zmiňovaný rok 1997 se stejně dobrým začátkem nakonec skončil pro index 31 procent v plusu. Ovšem pohledem do zpětného zrcátka má index Standard & Poor’s 500 to nejlepší za sebou.

U současných hodnot byl dvakrát, kromě zmiňované těsně předkrizové doby pak ještě v době internetového boomu v roce 2000, který skončil prasknutím bubliny a jeho zřícením na poloviční hodnotu.