Akcionář Aleš Hodina blokuje největší fúzi

Obchodník s akciemi Aleš Hodina, který v minulosti ztížil státu postup při privatizaci Komerční banky, napadl u soudu sloučení pivovarů Plzeňský Prazdroj, Radegast a Velkopopovický Kozel. Přitom jde o největší firemní fúzi v historii Česka. Pivovary patřící jihoafrické skupině SAB se měly spojit už před rokem. Kvůli žalobě však nadále zůstávají samostatnými firmami. Obchodní rejstřík zatím nechce zapsat jejich sloučení.

"Napadl jsem několik bodů valné hromady Prazdroje z loňského června. Domnívám se, že ocenění majetku slučované firmy neproběhlo správně, a požádal jsem soud, aby věc podrobil rozboru," sdělil Hodina. Plzeňský soud před několika týdny žalobu zamítl, Hodina se ovšem odvolal.

Prazdroj nechce spor komentovat. "Odklad pro nás znamená neplánované výdaje, například na vedení samostatného účetnictví nebo náklady na valné hromady a výroční zprávy," sdělil mluvčí Prazdroje Jaroslav Pomp.

Pivovary už rok čekají na fúzi
Pivovary Plzeňský Prazdroj, Radegast a Velkopopovický Kozel dohromady ovládají 40 procent tuzemského pivního trhu.

Podle Hodiny, který podle svých slov vlastní několik akcií Prazdroje, vedení firmy nechalo nesprávně ocenit majetek Prazdroje, jenž má být včleněn do společného pivního gigantu.

"K ocenění byla stanovena výnosová metoda. Znalci ale stanovili pouze čisté provozní výnosy, tedy to, co podnik získá vlastní výrobou. Prazdroj si však musel vzít více než třímiliardový úvěr na koupi Radegastu, proto má vysoké úvěrové zatížení a musí splácet velké úroky. A čisté finanční výnosy, ovlivněné splácením úvěrů, se při oceňování nezapočetly, což podle mne není správné. Jestliže byla zvolena nesprávná metoda, mohou být nesprávné i podíly podniků ve slučovaném celku - a tím i majetek akcionářů vzešlých z jednotlivých pivovarů," říká Hodina.

Prazdroj nechce žalobu Aleše Hodiny nijak komentovat. Podle informací, které má redakce MF DNES k dispozici, Prazdroj získal majoritu v Radegastu skutečně za částku převyšující tři miliardy korun - konkrétně za 3,56 miliardy.

Nebral si však úvěr, z něhož by musel splácet úroky, neboť za převod akcií od IMP Finance ze skupiny kolem Nomury zaplatil směnkou s dobou splatnosti deset let.
Žalobu před několika týdny zamítl plzeňský krajský soud.

Aleš Hodina se odvolal k Vrchnímu soudu v Praze a žádá, aby byl vypracován znalecký posudek. Ten má prokázat, zda postup výpočtu vkládaného majetku nebyl chybný. Až do definitivního ukončení sporu přitom rejstříkový soud fúzi neschválí.

Aleš Hodina v minulosti proslul dalšími žalobami, kterými napadal valné hromady firem. Známý je případ Komerční banky (KB), v níž jeho žaloba před dvěma lety zablokovala navýšení základního jmění o 9,5 miliardy korun. Protože hrozila destabilizace banky, musel stát jako hlavní akcionář zvolit náhradní řešení.

Hodinovu žalobu na KB postupně všechny soudy zamítly. Vicepremiér Pavel Rychetský k tomu tehdy uvedl: "Je to minoritní akcionář, který má všeho všudy tři akcie. Myslím, ale to nemohu doložit, že žaloba byla podána proto, aby se s ním majoritní akcionář mimosoudně vypořádal.

Zřejmě kdyby dostal nějakou částku, žalobu by stáhl." V případě fúze pivovarů však Prazdroj tvrdí, že Hodina o žádnou kompenzaci nezažádal.