Viktor Kožený, Bahamy 2001

Viktor Kožený, Bahamy 2001 | foto: Jiří Turek

Harvardské peníze v nedohlednu. Likvidátor zkusil poslat firmu do konkurzu

  • 36
Téměř čtvrt milionů lidí, kteří v kuponové privatizaci svěřili své body Viktoru Koženému a jeho harvardským fondům, má čím dál menší naději, že někdy uvidí alespoň část peněz. Likvidátor Harvardského průmyslového holdingu zkusil opět poslat firmu do konkurzu, představenstvo a dozorčí rada na něj dávají trestní oznámení.

Necelých dvacet let poté, co Harvardský průmyslový holding (HPH) vstoupil do likvidace, navrhl jeho likvidátor vstup do insolvence a konkurz. To by v praxi znamenalo, že na akcionáře nezbude nic. Na rozdíl od likvidace totiž nemohou průběh konkurzu nijak ovlivnit. Návrh na insolvenci soud v pátek odmítl. Už podruhé za poslední měsíc.

Kožený už byznys neřeší. Akcionáři však stále doufají, že uvidí své peníze

Firmou však dál zmítají spory mezi vedením a likvidátorem Zdeňkem Častorálem. Ten vysvětluje návrh na insolvenci tím, že firmě došly peníze, protože ji finančně vyčerpávají poplatky za soudní spory.

„HPH nemá na pokračování soudních sporů a právní zastoupení dostatek disponibilních finančních prostředků,“ uvedl v návrhu Častorál. Proto podal během měsíce druhý insolvenční návrh, první mu soud odmítl hlavně z formálních důvodů. Závazky HPH vyčíslil na 16 milionů korun.

Hraje se o miliardy korun

Podle návrhu má HPH majetek přes dvacet miliard korun, ale může jít o značně fiktivní číslo. Jde hlavně o pohledávky, u kterých není jasné, zda je lze vymoci zpět. Pravomocně odsouzení Boris Vostrý a Viktor Kožený by měli celkem dodat přes 17 miliard korun.

Číst insolvenční návrh připomíná občas spíš listování katalogem pro výběr dovolené. Z návrhu vyplývá, že HPH například vlastní kyperskou společnost Daventree Resource. Častorál v návrhu píše, že ta je podle neověřených informací vlastníkem jiné firmy na Kajmanských ostrovech, do které šly ještě akcie z firmy z Belize. Pohledávka je i z výtěžku prodeje Koženého „chaty“ v americkém Aspenu. Současně uvádí, že v orgánech firmy sedí lidé podporující aktivity Koženého a Vostrého, ti prý usilují o znevěrohodnění procesu likvidace.

Častorálův postup se však nelíbí představenstvu a dozorčí radě HPH. Likvidátora kritizují už dlouho, teď na něj podali trestní oznámení.

„Oznamovatelé bohužel dlouhodobě shledávají v činnosti likvidátora vady takového rozsahu, které již bezpochyby dosahují intenzity relevantní pro trestní právo s tím, že minimálně zčásti se nejedná o pouhou nedbalost,“ uvádí se v trestím oznámení.

Častorál o něm v pátek ještě nevěděl, uvedl ale, že se proti němu hodlá bránit i trestním oznámením pro křivé obvinění. Podle něj firmu vytunelovali členové dozorčí rady.

Nepřehledná likvidace

Dozorčí radě a představenstvu se nelíbí, že likvidátora nemohou vůbec kontrolovat, soud zatím nepravomocně jmenoval do firmy další dva likvidátory.

„Od roku 2010 nemají informace o hospodaření ani o tom, za co likvidátor utrácí,“ říká právní zástupkyně dozorčí rady a představenstva Evelyna Lojdová.

I proto sepsali trestní oznámení. V tomto oznámení viní likvidátora například ze zkreslování účetnictví, kterého se měl dopustit tím, že ho audituje firma neschválená valnou hromadou. Vadí i platby některým firmám, nejspíše za asistenční služby spojené s likvidací.

„Utratil částku přesahující sto milionů korun, aniž toto zákonným způsobem zdokumentoval, v likvidaci hmatatelně postoupil či do likvidační podstaty vymohl podstatné částky,“ uvádí trestní oznámení.

Častorál by i v případě, že by řízení převzal konkurzní správce, měl na HPH velký vliv. Likvidátor v insolvenčním návrhu sám sebe označil za největšího věřitele HPH a požadoval vyplacení zhruba šesti milionů korun.