Čtečky Scan&Shop spustila společnost Tesco v prodejně ve slovenské Trnavě.

Čtečky Scan&Shop spustila společnost Tesco v prodejně ve slovenské Trnavě. | foto: Tesco

Akcionáři žalují Tesco kvůli účetnímu skandálu. Chtějí 4,7 miliardy

  • 40
Mezinárodní obchodní řetězec Tesco čelí žalobě podané 60 velkými akcionáři. Ti se domáhají částky 150 milionů liber (4,7 miliardy korun) jako náhrady za ztráty způsobené účetním skandálem, v němž firma nadhodnotila svůj zisk o 263 milionů liber (8,2 miliardy).

Firma účetně nadhodnotila zisk za první pololetí roku 2014 o 263 milionů liber (9,2 miliardy korun). Investoři ji za to žalovali už v USA, tam se s nimi Tesco nakonec dohodlo na odškodnění (psali jsme zde). Kvůli účetním nesrovnalostem firma také čelila vyšetřování britského úřadu SFO, který se zabývá závažnými případy podvodů a korupce. Po odhalení účetních nesrovnalostí spadla hodnota řetězce o dvě miliardy liber (62,7 miliardy korun).

Případ, ke kterému právníci dva roky shromažďovali podklady, by měl být podán k soudu tento měsíc. Jde o první hromadnou žalobu proti supermarketu ve Velké Británii. Proti Tesku se v něm postaví 60 velkých britských a mezinárodních investorů, jako jsou asset manažeři a hedgeové nebo penzijní fondy, píší Financial Times. Tesco se k žalobě nevyjádřilo.

Společnost Bentham Europe, která investory zastupuje spolu s právní firmou Stewarts Law, viní Tesco z toho, že trhu dodávalo nesprávné informace, což mohlo negativně ovlivnit rozhodování investorů. „Utrpěli značné ztráty,“ tvrdí Jeremy Marshall z Bentham Europe. „Investoři říkají, že na základě nadhodnocených finančních výsledků akcie Teska buď nakupovali nebo drželi. Když šla po odhalení skandálu hodnota akcií dolů, prodělali,“ doplnil Sean Upson, partner kanceláře Stewarts Law.

„Je to jen první vlna. Později se přidají i další investoři. Spousta lidí si myslela, že se tento případ nikdy nerozběhne,“ říká Marshall. Problematickým bodem je podle něj hlavně prokázat, že vedení Teska nehrálo poctivou hru. Tomu by mohl napomoct fakt, že vyšetřovatelé ze SFO nedávno obvinili tři bývalé manažery firmy v souvislosti s účetním skandálem z podvodu, připomíná Guardian.

„SFO si věří, že má na takové obvinění dostatečné důkazy, což investorům dodává sebedůvěru,“ doplnil Marshall.

Bývalý finanční ředitel Carl Rogberg, bývalý výkonný ředitel Christopher Bush a bývalý obchodní ředitel pro oddělení potravin John Scouler byli obžalováni ze spáchání podvodu zneužitím své pozice a z falšování účetnictví. Všichni tři obvinění odmítají. SFO oznámilo, že vyšetřování pokračuje a je možné, že na „lavici obžalovaných“ přibudou další.