Akciové trhy po Novém roce silně oslabují

- Příchod Nového roku jakoby mávnul kouzelným proutkem nad akciovými burzami. Do té doby rostoucí ceny akcií začaly klesat. Všechno odstartovala nejvýznamnější světová burza - americká New York Exchange Stock. Vlna prodejů se přenesla na všechny ostatní světové burzy, které vývoj té americké silně kopírují. Snad jedinou výjímkou bylo úterní obchodování na Tchaj-wanu, kde index tamní burzy mírně posílil. Analytikové, ale např. i šéf americké centrální banky Alan Greenspan, už delší dobu upozorňovali na nadhodnocené ceny akcií.

Jedním z impulsů, který zvrátil trend, byl paradoxně bezproblémový přechod na rok 2000. Problém Y2K ani zdaleka nenabyl rozměrů, jaké někteří experti očekávali. To umocnilo obavy obchodníků z dalšího růstu až přehřátí americké ekonomiky, která již deset let nepoznala recesi.

Tím pádem se ještě více přiživily obavy z inflačních tlaků a z toho vyplývajícího zvýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou, tzv. FEDem.

Americký Úřad federálních rezerv (FED) v letošním roce zřejmě zvýší krátkodobé úrokové sazby v rozsahu minimálně jednoho procentního bodu, přičemž první takový zásah s největší pravděpodobností přijde již na prvním letošním zasedání klíčového Výboru pro operace na otevřeném trhu (FOMC) začátkem února. Ve své analýze to uvedla finanční společnost Warburg Dillon Read.

Analytikové investiční společnosti Warburg očekávají, že ke zvýšení sazeb by mělo v letošním roce dojít v únoru, květnu, srpnu a listopadu. Podobný názor zastávají i další burzovní makléři, někteří čekají ještě rychlejší a větší růst úrokových sazeb.

Pražská burza, která začala obchodovat až ve středu, zažila obdobnou situaci. Hlavní index PX 50 se dopoledne propadnul o 2,33 procenta.

Největší pokles dopoledne v systému SPAD zaznamenal ČEZ a to o 6,4 procenta, Česká spořitelna o 6,1 procenta. Naopak posílila Komerční banka o 1,3 procenta.

Podobná situace je i na burzách ve Frankfurtu, Miláně, Madridu nebo v Honkongu.

Ruch na německé burze