Ticho na burza

Ticho na burza - Po čtyřech dnech obnovené obchodování na newyorské burze začalo dvouminutovým tichem k uctění památky obětí teroristických útoků. (17. září 2001) | foto: Reuters

Akciový svět se vzpamatovává

Burza v Tokiu, jejíž index Nikkei prolomil v pondělí další 17leté minimum, pomalu ožívá. V úterý, když už bylo jasné, že propad amerických akcií nebude tak dramatický, začal index opět mírně posilovat. V závěru obchodování si připsal 1,85 procenta. Situace na trzích se pomalu vrací k normálu.

Ceny akcií na burze v New Yorku klesly o sedm procent. Index Dow-Jones se propadl o více než 680 bodů, což je nový rekord. Situace na trhu je podle analytiků vážná, nikoli však kritická.

Dvě minuty ticha, kterými po čtyřech dnech zahájila v pondělí americká burza znovu své obchodování, vystřídal čilý ruch. Jen pár minut stačilo na to, aby se akciové trhy prudce propadly na bezmála tříletá minima. Pak se atmosféra poněkud zklidnila a burzám se podařilo část ztrát smazat. Technologický trh Nasdaq i newyorská burza měřená indexem Dow Jones zhruba dvě hodiny od začátků obchodů ztrácely okolo čtyř procent.

Od pádu tak burzu neuchránila ani prohlášení jejího předsedy Richarda Grassa. "Každý, kdo spekuluje proti Americe, skončí jednoduše špatně," prohlásil Grasso. Ztráty nezastavilo ani mimořádné snížení sazeb centrální bankou. Bílý dům po začátku obchodů vydal prohlášení, že "pokles trhu není neočekávaný a hlavní ekonomické ukazatele jsou nadále silné".

Americký propad očekával celý svět
Ačkoli se kvůli časovému posunu otevřela v pondělí burza v New Yorku až jako poslední z významných světových trhů, ostatní burzy už jasně naznačily očekávaný vývoj. Trh v Tokiu uzavřel pondělní seanci propadem na další sedmnáctileté minimum, nechvalný historický rekord zaznamenala krátce také pražská burza.

Nejistota z dalšího vývoje americké ekonomiky vyvolala nervozitu v celém světě. První se v pondělí otevřela burza v Tokiu. Její hlavní index Nikkei nakonec klesl o pět procent na 9504,41 bodu a probořil tak další sedmnáctileté minimum, tentokrát od prosince 1984.

Stejně dlouho nebyla tak nízko jako dnes hodnota australského indexu S&P/ASX 200, který klesl o 145,5 bodů na 2 955,3 bodu. Do značné míry se na jeho pádu podílely akcie pojišťovny QBE, která varovala, že náklady na likvidaci škod po teroristickém útoku v USA výrazně sníží její zisk společnosti. V reakci na to klesla její hodnota o 37 procent.

Praze se ztráty nevyhnuly
Poklesu se nevyhnuly ani ceny akcií na pražské burze. Půl hodiny po začátku obchodování prolomily historické minimum z října roku 1998. Index PX 50 ztratil  2,6 procenta své hodnoty a spadl až na 314,5 bodu.

On-line ceny akcií z pražské burzy sledujte ZDE

Nakonec se českým akciím podařilo tento nepříznivý výsledek zvrátit a index PX 50 se snížil jen o 0,87 procenta na 320,1 bodu. RM-Systém dokonce končil den na vyšší úrovni než ráno, když index podniků a fondů PK 30 získal 0,15 procenta na 469,46 bodu.

Největší ztráty utrpěla Komerční banka a Unipetrol. České radiokomunikace, které v jednu chvíli vykázaly až jedenáctiprocentní pád, se nakonec zotavily a přišly pouze o 1,22 procenta.

Koruna kvůli nejistotě z dalšího vývoje posílila až na 36,78 koruny za dolar. Na této úrovni byla trvaleji naposledy na začátku letošního roku. Proti americké měně v té chvíli sílilo také euro, které se pohybovalo těsně pod 93 centy. Posléze se ale dolar
vzpamatoval a česká měna končila před 17:00 na úrovni 37,28 korun za dolar.

Newyorská burza otevírá
Po nejdelší přestávce od první světové války se v pondělí v 15:30 SELČ znovu rozběhlo obchodování na největší světové burze na Wall Streetu, jež byla ochromena útokem teroristů.

"Všechny systémy fungují," prohlásil její šéf Richard Grasso. Život na americkém trhu probudil tradiční zvon, který rozhoupala newyorská policie, hasiči a záchranáři. Přítomen byl také americký ministr financí Paul O´Neil.

Budova burzy sídlí pouhé tři bloky od World Trade Centra, které skončilo v ruinách minulé úterý, kdy do něj narazila dvě unesená letadla. Samotná burza sice zůstala nepoškozena, ale nefungovala komunikační spojení a uzavřena musela být celá dolní část Manhattanu.

Zkušební testy o víkendu však ukázaly, že obchodování může opět začít. "Zdaleka však ještě nebudou obnovena všechna telefonní spojení na Manhattanu," připustil Grasso.

Propadly i evropské burzy
Když klesá ekonomika, lidé se obracejí k levnějšímu zboží. Všechny rozhodující evropské burzy minulý týden v reakci na teroristický útok propadly. Hlavní index frankfurtské burzy ztratil během posledních pěti obchodních dní pětinu své hodnoty a v pátek uzavřel na hodnotě 4152 bodů. Londýnská burza jen v pátek poklesla téměř o dvě stě bodů a skončila na 4770 bodech.

Nejvíce šly dolů akcie německé letecké firmy Lufthansa. Velké ztráty postihly i akcie firem vyrábějících luxusní zboží. Největší světová firma z této oblasti - koncern LVMH, který vlastní takové značky jako Louis Vuitton, Christian Dior nebo Hennessy, propadla o celou čtvrtinu - a to i přesto, že počátkem týdne výhodně prodala dvacetiprocentní podíl ve společnosti Gucci.

"Luxusní zboží v krizi lidé kupují mnohem méně a trh tato očekávání zohledňuje," uvedl analytik KBC Securities Eric Girondean.

, ,