Avast si od transakce slibuje především větší záběr, technologickou hloubku a otevření nových trhů.

Avast si od transakce slibuje především větší záběr, technologickou hloubku a otevření nových trhů. | foto: ČTK

Za IT obchodem roku je vstup na mobilní scénu. Dotkne se 400 milionů lidí

  • 21
Vedoucí postavení českých firem na trhu s antivirovými programy se potvrdilo. Pražská společnost Avast koupila konkurenční, původně brněnskou, společnost AVG Technologies za 32 miliard korun. Za akvizicí stojí především snaha Avastu dostat se na mobilní scénu, na které byla úspěšnější právě AVG.

Před čtyřmi lety gratulovalo vedení Avastu svému konkurentovi k úspěšnému vstupu na americkou burzu, ve čtvrtek oznámili její převzetí. Na globálním trhu s antivirovými programy působí několik velkých firem. Zajímavé je, že dvě z největších jsou právě Avast a AVG, které vznikly na přelomu 80. a 90. let v tehdejším Československu. Za jejich mimořádným úspěchem stojí také nelogický krok nabízet pro uživatele programy zdarma.

Mladší z obou firem je AVG, která v roce 2012 vstoupila jako první česká společnost na americkou technologickou burzu. Časopis Forbes tehdy transakci zařadil mezi pětadvacet historických obchodů, které změnily Česko. Avast naopak se vstupem na burzu otálel, přestože jeho podíl na trhu s bezpečnostními programy byl vyšší. V loňském roce ovládal Avast 21,4 procenta trhu, zatímco AVG pouze 8,6 procenta.

Avast tak spojením potvrdí své prvenství před Microsoftem, který má v současnosti necelých 20 procent trhu s antivirovými programy. Avast si od transakce slibuje především větší záběr, technologickou hloubku a otevření nových trhů.

„Jak Avast, tak i AVG patří mezi přední světové antivirové společnosti a jejich spojení vytvoří jasnou jedničku na trhu. Očekává se, že spojená společnost se zaměří především na další rozvoj produktů pro mobilní platformy,“ vysvětlil pro iDNES.cz Radek Schmied z poradenské společnosti Redbaenk.

Podle odborníků je tak za spojením jasná snaha Avastu dostat se na další trhy, na kterých měla dosud větší úspěch konkurence. „Pro klienty by se nemělo nic měnit, Avast chce především posílit pozice na mobilní scéně. Tam vede AVG, které má sto milionů uživatelů oproti šedesáti milionům Avastu,“ uvedl Jan Beránek, redaktor serveru o IT technologiích Lupa.cz.

„Myslím, že technologicky to jsou vyrovnané firmy, jen AVG začalo řešit mobilní bezpečnost dříve, než Avast,“ vysvětluje Michal Špaček, odborník na internetovou bezpečnost.

„Má proto více mobilních uživatelů, které Avast transakcí také získá. K tomu se skokově rozroste i počet uživatelů klasických antivirových programů. Antivirové programy, ať už mobilní nebo klasické desktopové fungují i jako senzory, které pomáhají zjišťovat, co se „tam venku“ děje a firma na to může lépe reagovat,“ dodává Špaček.

Kombinovaný počet uživatelů produktů Avast a AVG podle tiskové zprávy globálně přesahuje 400 milionů. „Je to jasné potvrzení budoucího trendu konsolidace na trhu IT bezpečnosti,“ vysvětluje Schmied.

Avast zachránily před bankrotem programy zdarma

Historie firmy začíná v roce 1988, když počítačoví nadšenci Eduard Kučera a Pavel Baudiš pokořili Vienna virus. Zpočátku prodávali antivirové programy hlavně velkým firmám, bankám a státním úřadům. Jejich firma ale nebyla vždy tak úspěšná a v závěru 90. let byla na pokraji krachu. Jak před lety pro iDNES.cz potvrdili, od bankrotu je zachránilo rozhodnutí distribuovat programy zdarma.

Produkty Avastu se dlouhodobě řadí mezi uživateli k nejoblíbenějším antivirovým programům na světě. Počet zákazníků společnosti stoupl v poslední době o téměř 30 milionů na 233 milionů.

V roce 2014 Avast zvýšil výnosy o polovinu na 217 milionů dolarů, tedy v přepočtu asi na 5,5 miliardy korun. Provozní zisk rostl podobným tempem a rovněž přesáhl 154 milionů dolarů.

V roce 2014 firma koupila českého vývojáře mobilních aplikací Inmite. Loni pak Avast koupil vývojářskou firmu Remotium.

AVG podpořil Intel, zisk ale klesal

Je také poskytovatelem softwarových služeb, které chrání zařízení, data a lidi. Založili ji inženýři Jan Gritzbach a Tomáš Hofer a zpočátku prodávali také IT zařízení a software jiných firem. Později se ale soustředili pouze na antivirové programy. Firma vznikla stejně jako Avast v Česku pod názvem Grisoft v roce 1991 v Brně, v současnosti však sídlí v Amsterdamu. Do firmy v roce 2001 investoval finančník Gabriel Eichler. O čtyři roky později přivedl do společnosti polské investory a Intel, kteří do firmy nalili 1,2 miliardy korun výměnou za dvoutřetinový podíl.

I AVG, dnes sídlící v Nizozemsku, je nesmírně úspěšná firma s kořeny v Česku. Má zhruba 200 milionů uživatelů po celém světě. Nicméně v roce 2014 firmě klesl zisk o téměř polovinu na 173 milionů korun. Tržby pak klesly o osm procent na 1,88 miliardy korun. Přestože rostly tržby v zahraničí, výnosy v tuzemsku klesly zhruba o 100 milionů korun.

AVG uskutečnila v posledních letech tři významné akvizice, které jí měly pomoci rozšířit trh; šlo o společnosti Location Labs, brazilské Winco a evropské Norman Safeground. V minulých letech firma uzavřela několik strategických partnerství, například se Samsungem UK či Renaultem. Loni AVG otevřela v Tel Avivu globální centrum pro mobilní technologie.