Alarmující, říká o výsledcích testu MF DNES hlavní hygienik

Nedodržování teploty u potravin může odstartovat problém, od kterého může být jen skok k epidemii, říká Michael Vít, náměstek ministryně zdravotnictví a hlavní hygienik České republiky.
Nedodržování teploty u potravin může odstartovat problém, od kterého může být jen skok k epidemii, říká Michael Vít, náměstek ministryně zdravotnictví a hlavní hygienik České republiky.

Sonda po obchodech s potravinami, kterou jsme udělali letos v létě, přinesla překvapivé výsledky: víc než třetina rizikových potravin nevyhovuje mikrobiologickým předpisům, v mnohých obchodech nedodržují teploty. Co vy na to?

To je samozřejmě nepříjemné, ale od té doby, co platí nový zákon o potravinách, se o obchody stará Státní zemědělská a potravinářská inspekce…

Jenže mezi tou padesátkou obchodů, které jsme navštívili, byly kromě obchodů s potravinami a řeznictví také cukrárny a bufety a ty spadají do kompetence hygieniků.

To, co říkáte, je samozřejmě alarmující. Nechci mluvit ani za kolegu Holejšovského (ředitel Státní veterinární správy pozn. redakce), ani za ředitele Šebestu (ředitel Státní zemědělské a ale je to dost závažná informace na to, aby se všechny tři inspekce začaly velmi intenzivně zabývat systémem kritických kontrolních bodů a dodržováním provozní a osobní hygieny v provozech.

Jak si vysvětlit, že s nejhorší hygienou jsme se setkali v Berouně a Jihlavě v obchodech, které stojí pár ulic od krajské hygienické stanice? Copak hygienici nevědí, co se děje v jejich městě?

Neřekl bych, že to nevědí. Ale na druhé straně i já musím přiznat, že mám pocit, že hygienický dozor není vždy standardní. Právě proto připravujeme nové standardní postupy pro hygienický dozor v České republice. Aby všichni hygienici postupovali jednotně, bez ohledu na to, jestli kontrolují provozovnu, restauraci, bufet nebo pojízdný stánek.

Jak přísně budete posuzovat nedodržování teplot u potravin?

Sankce mohou jít podle zákona až do milionových hodnot. Při rozhodování o její výši se musí pochopitelně zvážit míra rizika, co nebylo dodrženo, jaké množství lidí mohlo být případně ohroženo… Ale rozhodně musím říct, že nedodržení teploty u lahůdek je jedním ze základních problémů. Protože kdyby v nich byly patogenní bakterie, při zvýšení teploty mohou kolonie kvadraticky narůstat, zvýší se tím infekční dávka a pak už je jen skok k tomu, aby se rozšířila epidemie. Teploty musí být dodrženy, o tom není pochyb.

Vy sám někdy nakupujete v lahůdkářství?

Jsem ve svém stravování barbar. Přiznám se, že lahůdkářské výrobky nekupuju.

Ani do cukrárny si nezajdete?

Ne že bych nechtěl, ale nemám na to čas. Samozřejmě, když přijedu domů, tak si taky s rodinou někam zajdu.

Když přijdete do obchodu, rozhlížíte se jako zákazník, nebo jako hygienik?

Chcete vědět, jaká je moje první reakce, když přijdu do obchodu? Automaticky mi ruka vyjede na chladicí pult, jestli chladí, nebo nechladí. Podobně se chovám i v restauraci. Zrovna včera jsem byl v jedné, a když jsem odcházel, sdělil jsem panu vedoucímu, že příště až ten oběd dostanu v té teplotě, v jaké mi ho předložil, nebudu už odcházet s tak příjemným úsměvem. Hana Večerková

***

Kdo kontroluje co

obchody s potravinami - Státní zemědělská a potravinářská inspekce
masny a uzenářství - veterinární správa
občerstvení, cukrárny, restaurace - hygienická služba

Michael Vít, hlavní hygienik České republiky: "O změnu k lepšímu se musí postarat všechny tři inspekce."