Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Albánie vyhání ČEZ. Firmě vzala licenci na dodávky elektřiny

  14:40aktualizováno  16:16
Albánský regulační úřad se rozhodl odebrat české společnosti ČEZ licenci na distribuci elektřiny. Firma podle úřadu nezajistila dovoz elektřiny a neinvestovala do rozvodné sítě. ČEZ se bude proti rozhodnutí bránit, zahájí arbitráž a bude žádat náhradu škody.
Albánie odebrala ČEZu licenci na distribuci elektřiny. Firma půjde do arbitráže.

Albánie odebrala ČEZu licenci na distribuci elektřiny. Firma půjde do arbitráže. | foto: iDNES.cz

Regulační úřad rozhodl o odebrání licence ve společnosti CEZ Shpërndarje, v níž ČEZ vlastní 76 procent (zbytek patří albánskému státu).

"Ano, potvrzujeme, že albánské úřady takovéto rozhodnutí vydaly. Dle Skupiny ČEZ je takový postup v rozporu s tamními zákony a proti jeho rozhodnutí podá formální protest. Současně podnikne první kroky k zahájení mezinárodní arbitráže," řekla iDNES.cz mluvčí energetického kolosu Barbora Půlpánová. 

Albánie vyvlastnila ČEZ

Albánský regulátor podle ní spolu s rozhodnutím o odebrání licence určil administrátora, který má pod jeho dohledem převzít správu společnosti, včetně všech rozhodovacích pravomocí a odpovědnosti za chod společnosti, a na kterého se tudíž přenesou práva statutárních orgánů CEZ Shpërndarje.

Dosavadní vlastník, tedy Skupina ČEZ, tím ztrácí veškerá akcionářská práva a nemá jakoukoliv možnost, jak se proti tomuto faktickému vyvlastnění bránit. "ČEZ s tímto postupem, kdy o fungování společnosti svévolně rozhoduje pouze regulační orgán, zásadně nesouhlasí a považuje ho za neslučitelný nejen s jakýmikoliv evropskými normami, ale i s albánskými zákony," říká mluvčí. Společnost proti tomu podá žalobu a uvědomí albánskou vládu o svém záměru zahájit arbitrážní řízení.

Spory začaly před rokem

Odebrání licence však patrně povede k ukončení aktivit ČEZ ve firmě CEZ Shpërndarje. Firma ČEZ se loni s albánskými úřady dostala do sporu kvůli údajným dluhům. V prosinci albánská vláda ČEZ obvinila, že jí dluží miliardu dolarů (cca 19 miliard korun) na škodách, které v Albánii údajně firma způsobila.

Podle ČEZ se situace v zemi zkomplikovala už na začátku loňského roku, kdy v důsledku katastrofálního sucha byla albánská státní elektrárenská společnost KESH nucena dovážet elektřinu za mnohem vyšší ceny, čímž se dostala na hranici bankrotu a bez pomoci albánské vlády by nepřežila.

Albánský kabinet se snažil situaci podle Půlpánové vyřešit tím, že přenesl veškeré náklady na bedra zahraničního investora. K 1. lednu 2012 byla tudíž rozhodnutím regulátora navýšena vstupní cena elektřiny od státních elektráren KESH o 91 procent. Následná jednání vedla k tomu, že se ČEZ podařilo meziroční navýšení cen snížit "jen" na 49 procent.

Zlepšující se vyjednávání mezi oběma stranami však zvrátila vláda tím, že vystavila ČEZ daňový nedoplatek a penále za nedodržení objemu importů elektřiny. Vztahy mezi partnery se tak začaly vyhrocovat.

Kolos ČEZ už loni oznámil, že pokud se s albánskými úřady neshodne a byznys mu v zemi zkrachuje, požádá Světovou banku o náhradu škody prostřednictvím záruk, které si vyjednal před vstupem na albánský trh (více zde). Agentura  Moody's odhadla, že ČEZ by odchodem z Albánie ztratil zhruba 200 milionů eur.

ČEZ v Albánii

Únor 2007 - ČEZ začal do Albánie přes Srbsko zkušebně dodávat elektřinu nakoupenou na maďarském trhu.
Červen 2008 - Albánská vláda přizvala ČEZ do tendru na kontrolní podíl v domácím distributorovi elektřiny. Nabídku dostaly také italský koncern Enel a rakouské firmy EVN a Energie Steiermark.
Září 2008 - ČEZ vyhrál tendr na převzetí 76% podílu v distribuční společnosti Operatori i Sistemit te Shperndarjes (OSSH).
Březen 2009 - Albánská vláda podepsala smlouvu o prodeji podílu v OSSH, který se o rok později přejměnovává na CEZ Shpërndarje.
Květen 2009 - Světová banka oznámila, že schválila fond ve výši 60 milionů eur, který bude sloužit jako částečná záruka rizik při prodeji albánského distributora koncernu ČEZ.
Červenec 2011 - ČEZ podepsal úvěrovou smlouvu ve výši 100 milionů eur s Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj a Mezinárodní finanční korporací na modernizaci a rozšíření distribuční sítě v Albánii.
Leden 2012 - CEZ Shpërndarje začal vykazovat ztrátu. Stalo se tak poté, co albánský regulátor zvýšil ceny elektřiny u státem ovládaného výrobce elektřiny o 91 procent, aniž by to distributor mohl promítnout do ceny pro koncové zákazníky. Společnosti CEZ Shpërndarje navíc hrozilo, že bude muset platit pokuty, které jí udělily albánské úřady.
Únor 2012 - Server BalkanInsight napsal, že ČEZ v Albánii čelí vyšetřování kvůli údajným podvodům a účetním machinacím. Server uvedl, že CEZ Shpërndarje účtovala fiktivní pokuty a faktury, aby následně mohla obhájit zvýšení cen elektřiny.
Říjen 2012 - Představitelé ČEZ při setkání s albánským premiérem zmínili možnost odchodu společnosti ze země.
Listopad 2012 - CEZ Shpërndarje odpojila od elektřiny kvůli vysokým dluhům vodárny v Tiraně a dalších 31 oblastech. Soud  v Tiraně však firmě nařídil obnovit dodávky proudu vodárnám.
20. listopadu 2012 - ČEZ oznámil, že kvůli situaci v Albánii vznesl žádost o náhradu škody ze záruky, které mu poskytla Světová banka.
Prosinec 2012 - ČEZ oznámil, že divizi CEZ Shpërndarje prodá. Albánská vláda uvedla, že v tom hodlá firmě ČEZ zabránit. Zároveň oznámila, že ČEZ dluží Albánii na škodách zhruba jednu miliardu USD (19 miliard Kč). ČEZ částku zpochybnil.
21. ledna 2013 - Albánský regulační úřad odebírá ČEZ licenci na distribuci elektřiny. Firma podle úřadu nezajistila dovoz elektřiny a neinvestovala do rozvodné sítě.

Zdroj: ČTK

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Mobilní minipivovar. Pražská firma chce kontejnery dodávat do Číny i Afriky.
Česká firma chce prorazit s pivovary v kontejneru. Jiná plány vzdala

Z přepravního kontejneru se dá postavit dům i kancelář. Nebo minipivovar. Poslednímu, netradičnímu řešení, jak se svézt na boomu řemeslných piv, věří pražská...  celý článek

(Ilustrační snímek)
COOP tlačil na dvě stě dodavatelů. Poškození mohou žádat „bolestné“

Společnost COOP Centrum družstvo, která zajišťuje nákup pro tisíce družstevních prodejen v Česku, tlačila na více než dvě stě dodavatelů, aby plošně snížili...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Kdo ušetří díky Dešťovce na splachování, mohl by zaplatit víc na stočném

Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) bude doporučovat Státnímu fondu životního prostředí, aby v novém kole dotačního programu Dešťovka v případě...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.