Distributor CEZ Shpërndarje přišel o licenci loni v lednu. Ilustrační snímek

Distributor CEZ Shpërndarje přišel o licenci loni v lednu. Ilustrační snímek | foto: CEZ Shpërndarje

Albánie zaplatí ČEZ téměř tři miliardy, aby ukončila arbitráž

  • 93
Polostátní ČEZ nepůjde ve sporu s Albánií cestou mezinárodního soudního sporu. Zemi, jejíž úřady odebraly začátkem loňska společnosti CEZ Shpërndarje licenci, se podařilo s tuzemskou firmou dohodnout na finančním narovnání. Albánie zaplatí ČEZ téměř tři miliardy korun.

ČEZ v arbitrážním sporu, který začal loni v létě, požadoval zaplacení 108,5 milionů eur, tedy 2,8 miliardy korun. Důvodem je mimo jiné jednostranné vypovězení smlouvy mezi oběma firmami. CEZ Shpërndarje se musela ze země stáhnout, a přišla tím o investované miliardy.

Podle dohody o urovnání získá ČEZ v ročních splátkách celkem 100 milionů eur, což je částka podobná vstupní investici do nákupu albánského distributora. Na oplátku ČEZ stáhne svou žalobu před mezinárodním arbitrážním soudem.

ČEZ v Albánii

V roce 2009 získal 76 procent tamní distribuční společnosti, minorita patří státu.

ČEZ se ale v Albánii potýkal se špatnou platební morálkou odběratelů. Na počátku roku 2012 albánský regulační úřad firmě zhruba dvojnásobně zvýšil tarify, které distributor platil státním elektrárenským společnostem, zakázal ale CEZ Shpërndarje promítnout toto zdražení do koncových cen.

CEZ Shpërndarje loni v lednu přišla o licenci k distribuci elektřiny a začal ji kontrolovat státní administrátor.

„Sjednanou dohodu považuji za úspěch zejména vzhledem k tomu, že se získanými finančními prostředky budeme moci disponovat výrazně dříve, aniž bychom museli čekat řadu let na výsledky arbitráže. Dohoda je koncipována tak, že finanční kompenzace bude zajištěna renomovanou evropskou bankou,“ uvedl Daniel Beneš, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ.

Z celkové částky už Skupina ČEZ dostala 4,5 milionu eur, dalších 95,5 milionu eur získá postupně v ročních splátkách až do roku 2018.

"Dohoda je podmíněna splněním několika odkládacích podmínek. Mezi ně patří vystavení bankovní garance, schválení dohody albánskou vládou a následná ratifikace albánským parlamentem. Na straně ČEZ je potřebné schválení dohody statutárními orgány společnosti," dodala mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová.

ČEZ vstoupil na albánský trh v roce 2009. Investice do koupě distribuční společnosti představuje 3,6 procenta celkových investic do zahraničí a méně než 1 procento z celkových investic Skupiny ČEZ v letech 2005 – 2011.