Aleš Michl, externí poradce ministra financí, ekonom fondu Quant

Aleš Michl, externí poradce ministra financí, ekonom fondu Quant | foto: Aleš Michl

Babišův poradce Michl skončil v Raiffeisenbank. Chce velký investiční fond

  • 2
Finanční analytik a popularizátor ekonomie Aleš Michl po devíti letech odešel z Raiffeisenbank. Od listopadu nastupuje do představenstva venture kapitálové firmy Y Soft Ventures, kde má získat prostředky pro nový fond. Plánuje spustit i vlastní fond pro konzervativnější investory.

Ke konci října Michl opouští místo investičního stratéga Raiffeisenbank. Věnovat se hodlá několika vlastním projektům. Nadále zůstává externím poradcem ministra financí Andreje Babiše (ANO), kromě toho se ale chce podílet na správě větších investičních fondů.

„Mým hlavním cílem je teď vytvořit velký investiční fond zaměřený na konzervativní produkty jako jsou dluhopisy nebo akcie,” říká Michl s tím, že chce, aby jeho fond byl pro investory “lowcost”. Tedy aby na poplatcích stál méně než je obvyklé.

Paradoxně se ale Michl od začátku listopadu začal více věnovat i rizikovému kapitálu - tedy investování do začínajících technologických firem, takzvaných start-upů. Stal se totiž členem představenstva Y Soft Ventures, investičního ramena brněnského producenta tiskových řešení Y Soft.

Michl bude prvním partnerem fondu

Podílet se bude hlavně na novém chystaném fondu, který by měl získat 100 až 250 milionů korun a za ty potom nakupovat podíly v začínajících firmách. Takzvané venture kapitálové firmy a jejich fondy totiž generují výnos tím, že nakoupené podíly v začínajících firmách poté, co projekty vyrostou, se ziskem prodají. Ať už jinému investorovi (přímo nebo přes burzu) nebo firmě, která celý start-up koupí.

„Mojí rolí bude získat partnery a jejich peníze,“ říká Michl s tím, že určité prostředky vloží do fondu ze svého (stane se tak prvním partnerem fondu). Celý fond bude ale nadále řídit dosavadní šéf Y Soft Ventures Miloš Sochor.

Y Soft Ventures tak prochází proměnou. Dosud totiž investoval pouze peníze vlastní firmy (tedy Y Softu), stejně jako to dělají venture kapitálové fondy Googlu nebo Intelu. Takto do svého portfolia získal podíly ve firmách Comprimato, Organizetube, Videoflot nebo naposledy Sewio (více zde).

Nyní ale pouští do fondu i externí investory a tím připomíná spíše fondy ze Sand Hill Road (kalifornská a start-upová symbolická obdoba newyorské Wall Street) jako jsou Andreessen Horowitz nebo Sequoia Capital. nakonec tedy bude jakýmsi hybridem na pomezí. Technicky přeměna proběhne tak, že Y Soft Ventures prodá budoucím partnerům své akcie. Ti se tím tak dostanou i k podílům čtyř firem z aktuálního portfolia.

„Cílem Y Soft Ventures je v budoucnu disponovat ze sedmdesáti procent kapitálem externích investorů,“ říká generální ředitel a spoluzakladatel společnosti Y Soft Václav Muchna. Dodává, že investovat chce hlavně do mladých společností z Česka, střední a východní Evropy.

Start-upy jsou mezi investory čím dál populárnější

Kromě samotných peněz Y Soft Ventures nabízí také synergie s mateřskou společností, která podle údajů za účetní rok končící v červnu 2014 vykázala tržby přes 443 milionů korun a má pobočky v šestnácti zemích na pěti světadílech. Kvůli tomu se i specializuje hlavně na produkty kombinující hardwaare a software.

Investování do rizikového kapitálu začíná být v Česku, stejně jako ve světě, v posledních letech čím dál populárnější. Podle odborníků hraje roli více faktorů - například nízké úrokové sazby velkých centrálních bank. Fondy rizikového kapitálu tak nedávno zřídili například v KKCG Karla Komárka nebo v J&T Bance.