Aliatel ztrojnásobil tržby, Energis ho nekoupí

Rozsahem sítě druhá největší telekomunikační společnost v České republice Aliatel dosáhla v loňském roce meziročního růstu tržeb o 350 procent na 629 milionů korun. Kvůli rozsáhlým investicím přes miliardu korun však zůstává stále ve ztrátě, první zisk plánuje až na rok 2002. I přes výrazný růst ztroskotala definitivně jednání o prodeji společnosti britskému konsorciu Energis. Hlavní akcionáři - sedm českých energetik a německá firma RWE Telliance - jsou prý připraveni v následujících měsících Aliatel financovat a hledat nové řešení.

Jednání o prodeji stoprocentního podílu strategickému partnerovi probíhala od loňského léta. RWE tehdy na valné hromadě zablokovala navýšení základního jmění a Aliatel začal mít vážné problémy s financováním dalšího rozvoje.

Vlastníci Aliatelu

Sedm energetických
společností - dohromady
drží 60procentní podíl:
Jihočeská energetika
Jihomoravská energetika
Pražská energetika
Severočeská energetika
Severomoravská energetika
Středočeská energetika
Západočeská energetika
a
německá RWE Telliance,
která drží 40procentní podíl
.

Z několika nabídek nakonec zůstal pouze Energis. Generální ředitel Aliatelu Jiří Hubka si od vstupu silného partnera sliboval především posílení pozice na liberalizovaném českém trhu.

Jednání padla poté, co se sedmi energetikám v čele s Jihočeskou energetikou nepodařilo předložit investorovi záruky na plnění nájemních smluv pro optické trasy, pronajaté mimo jiné od společnosti ČEZ.

"Investor byl velmi opatrný a chtěl mít vše pojištěné. Chtěl vyšší právní jistotu, protože Aliatel stojí a padá s nájemními smlouvami," vysvětlil předseda představentva JČE Jan Špika. Dodal, že se jedná s dalšími partnery. Konkrétní jména však neuvedl.

Podle ředitele Aliatelu Hubky se ani po neúspěšném jednání s Energisem firma nevzdává žádných plánů. V dohledné době by se měli akcionáři sejít a rozhodnout o dalším postupu.