Dopravci se vystavují hrozbě pokuty nebo zákazu činnosti kvůli podávání alkoholu mimo jídelní vozy.

Dopravci se vystavují hrozbě pokuty nebo zákazu činnosti kvůli podávání alkoholu mimo jídelní vozy. | foto: Petr Topič, MAFRA

Pozapomenutý zákon zakazuje alkohol ve vlacích. Dopravci ho obchází

  • 124
Čeští dopravci se musí potýkat s celou řadou legislativních překážek. O jedné však možná ani nevědí. Podle zákona totiž mohou dostat pokutu nebo trest dvouletého zákazu činnosti, pokud prodávají alkoholické nápoje jinde než v jídelním voze.

Je to zdánlivá banalita, která zůstala v legislativě ještě z dob socialismu. Kdyby ovšem chtěly úřady přibrzdit rozvoj soukromých dopravců na železnici i v autobusové dopravě, nepotřebují na to žádné speciální dopravní předpisy, ale stačí zcela jiný zákon: o ochraně zdraví. Podle něj totiž nesmějí dopravci prodávat jakékoliv alkoholické nápoje ve vlacích s výjimkou jídelních vozů. V autobusech je zákaz absolutní.

Firmy o nařízení často ani netuší, přitom se podle zákona vystavují padesátitisícové pokutě nebo až dvouletému zákazu činnosti. "To nařízení je absurdní, je to pozůstatek z dob socialismu. Jsme v tomto v Evropě skoro unikát," upozorňuje Jan Valeš, obchodní ředitel firmy JLV, která provozuje jídelní vozy ve vlacích Českých drah.

Ve zdravotním výboru Sněmovny je novela tohoto zákona, paragraf týkající se dopravců nadále zůstal. Zákon nijak neřeší, co s lidmi, kteří si do vlaku přinesou vlastní alkoholický nápoj. JLV jsou přitom podle zákona v klidu: mají jídelní vozy, takže ve vlacích alkohol mohou prodávat.

Problémy mohou mít i soukromí dopravci

České dráhy však mají problém například v případě takzvaných minibarů, kdy personál projíždí s vozíkem s občerstvením vlakem a nabízí, mimo jiné, alkohol. "Smluvního partnera, který provozuje minibary bez současného řazení jídelního vozu, jsme na zákaz prodeje alkoholu upozornili," uvedl mluvčí Českých drah Radek Joklík. Komplikace mohou mít oba soukromí dopravci na železnici, RegioJet a Leo Express. I když jejich nabídka alkoholu obsahuje pouze pivo a víno, bez jídelního vozu ve vlaku ho nesmějí prodávat.

V jejich vlacích sice klasický jídelní vůz nenajdete, dopravci však za jídelní vozy považují celé soupravy a nevidí v tom problém. "U vlaků RegioJet je každý vůz jídelním vozem a místem s prodejem občerstvení," říká mluvčí Aleš Ondrůj. Prakticky stejně hovoří o svých vlacích Leo Express. Zákon o ochraně zdraví nespecifikuje, co se jídelním vozem rozumí. Tímto způsobem však nemůže argumentovat matka RegioJetu Student Agency, která ve svých autobusech nabízí pivo. Zákon zakazuje prodej alkoholu v autobusech obecně.

Podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívové provádějí kontroly dopravců a jejich nabídky občerstvení krajské hygienické stanice, podávání alkoholu může kontrolovat i policie. "V současné době probíhá šetření u jednoho z dopravců," sdělila bez dalších detailů Plívová. Ministerstvo se podle ní bude opatřením dál zabývat.