Alkoholové kolky sbírají připomínky

  • 4
Návrh na kolkování alkoholu mohou přiostřit nebo otupit jednotlivá ministerstva. "Předloha je stále v připomínkovém řízení," řekl iDNES mluvčí ministerstva financí Jaroslav Dědič. Do dvou týdnů by měly být všechny poznámky pohromadě. Pak se uvidí, jestli je návrh schopen přežít.

Připomínky nejprve musí projednat vedení ministerstva financí, které rozhodne, zda a v jaké podobě novelu pošle do vlády, potažmo do parlamentu.

Poslanci zdražili alkohol, benzin i cigarety

Proti nápadu ministra Bohuslava Sobotky opatřovat od 1. května příštího roku každou lahev alkoholu kolkem v ceně zhruba 1,20 koruny se minulý týden postavili legální výrobci alkoholu.

Tvrdí, že pro černý trh není problém kolky padělat, což prý už dokázali ilegální výrobci cigaret. Poctivým se tak pouze zvednou náklady na výrobu a administrativu spojenou se správou kolků.

"Odhaduju cenu jedné té (kolkovací) mašiny tak na tři až pět milionů. To je pro velké výrobce vysoký výdaj, pro malé výrobce je to podle mě téměř likvidační opatření," řekl Radiožurnálu šéf Stocku Plzeň Martin Petrášek.

MF: Zabráníme únikům
Motivací ministerstva financí je zabránit daňovým a celním únikům. Podle návrhu by se mělo ročně použít asi 200 milionů kolků, přičemž náklady na jejich zavedení budou asi čtvrt miliardy korun a ponesou je hlavně výrobci.

Mluvčí Dědič zatím nebyl schopen sdělit, kde se návrh setkal s kladným a kde se záporným ohlasem. Podle Moravskoslezského deníku je proti ministerstvo zemědělství, které se postavilo za lihovarnickou unii.

Její zástupci soudí, že nelegální výrobci si s kolky poradí stejně snadno, jako dnes dovedou obejít placení spotřebních daní.