Západní vstup do haly byl v den slavnostního otevření nazdoben prapory i...

Západní vstup do haly byl v den slavnostního otevření nazdoben prapory i kobercem. Namísto červeného byl ale přichystán oranžový - v barvách Amazonu. | foto:  František Vlček, MAFRA

Amazon zažaloval přes tisíc falešných recenzentů. Platí je sami výrobci

  • 21
Největší internetový prodejce na světě Amazon žaluje tisícovku lidí, kteří na jeho webové stránce recenzovali zboží za úplatu. „Zavádějící a neautentické“ pětihvězdičkové recenze podle firmy platí výrobci nebo prodejci hodnocených produktů.

Firma k soudu v americkém Seettlu podala žalobu na celkem 1114 lidí, kteří na jejím webu umisťují recenze pod většinou vymyšlenými jmény a jejichž skutečná jména nezná.

Od kliknutí až do kamionu. Podívejte se, jak funguje Amazon

Tito jedinci podle firmy nabízejí na webu Fiverr.com falešné recenze s nejvyššími pětihvězdičkovými hodnoceními. Jedno takové hodnocení přijde třeba jen na pět dolarů tedy asi 129 korun.

„Počet falešných hodnotitelů sice není vysoký, podobné recenze ale mohou podstatně podlomit důvěru, kterou zákazníci a naprostá většina prodejců a výrobců do Amazonu vkládá. A to naši značku poškozuje,“ uvedl podle BBC technologický gigant v žalobě, kterou podal na konci minulého týdne.

Hodnocení na zboží může na Amazonu sepsat kdokoli, firma ale zakazuje vkládat na server placené recenze.

Amazon podnikl vlastní vyšetřování, kdy na Fiverr.com koupil falešná zákaznická hodnocení od lidí, kteří na různé zboží slibovali pět hvězdiček.

Prodejci recenzí se podle zjištění firmy snaží vyhnout identifikaci tím, že používají více účtů z různých IP adres. Žaloba Amazonu ale nemíří na Fiverr, který uvedl, že s Amazonem na řešení tohoto problému naopak spolupracuje.

Amazon v září otevřel distribuční centrum v Dobrovízi u Prahy (reportáž čtěte zde). Společnost zahájila činnost na internetu v roce 1995.

,