Letadlo společnosti American Airlines (ilustrační snímek)

Letadlo společnosti American Airlines (ilustrační snímek) | foto: AP

American Airlines požádaly o ochranu před věřiteli, létat budou dál

  • 3
Třetí největší americké aerolinky American Airlines a jejich mateřský podnik AMR požádaly soud o ochranu před věřiteli. Tento režim firmám umožní získat čas na restrukturalizaci a také najít nové zdroje financování.

Restrukturalizace je podle firmy v nejlepším zájmu akcionářů. Cestujících se režim bankrotové ochrany nedotkne, letadla aerolinek budou létat dál. 

Aerolinky zvolily dobrovolný bankrot poté, co se jim nepodařilo snížit náklady a dohodnout se se zaměstnanci. Firma promeškala dobu, která v odvětví přála fúzím a akvizicím, což je zřejmě i hlavní příčina toho, proč se kdysi největší letecká společnost světa propadla až na třetí místo v USA.

Podnik připravuje také změny ve vedení. Z postu předsedy správní rady a výkonného ředitele AMR odejde Gerard Arpey. Ve funkci jej nahradí Thomas Horton, který byl dosud členem užšího vedení firmy. Podnik má k dispozici asi 4,1 miliardy dolarů (zhruba 79 miliard Kč), takže nebude muset přerušit činnost.

Aerolinky drtí konkurence

AMR je zatím poslední velkou leteckou společností z USA, která se odhodlala vyhlásit bankrot. Drtí ji totiž konkurence štíhlejších a mnohdy i levnějších dopravců, kterým se na rozdíl od AMR náklady osekat podařilo. Velkým rivalem jsou například Southwest Airlines.

AMR sídlí ve Fort Worth v Texasu. Kořeny firmy sahají do 20. let minulého století, kdy ještě jako malý podnik zajišťovala převážně leteckou poštu po americkém Středozápadě. Firma se bankrotu snažila za každou cenu zabránit, což se jí za minulé krize po teroristických útocích v roce 2001 ještě podařilo.

AMR v dokumentech pro konkurzní soud na newyorském Manhattanu uvedla, že má aktiva za 24,7 miliardy dolarů (asi 476,4 miliardy Kč) a závazky za zhruba 29,6 miliardy dolarů (asi 570,9 miliardy Kč).

,