Polévka Gumbo patří k tradičním pochoutkám amerického jihu.

Polévka Gumbo patří k tradičním pochoutkám amerického jihu. | foto: Profimedia.cz

Američan si objednal pivo a polévku, nechal tuzér padesát tisíc

  • 162
Skutečně královským spropitným odměnil spokojený zákazník personál restaurace Blue 44 v americkém Washingtonu. K útratě za 93 dolarů přidal spropitné ve výši dva tisíce dolarů. Potěšila ho oblíbená polévka, kterou pro něj připravil šéfkuchař.

Podle vlastníka restaurace Christofera Nardelliho nechal spropitné muž, který jeho podnik navštěvuje několikrát do měsíce. Naposledy se zastavil v pondělí, kdy si objednal skotské pivo, smažené kuře a svou oblíbenou tmavou polévku gumbo.

Právě posledně jmenovaný pokrm potěšil hosta natolik, že nechal spropitné ve výši 2 000 dolarů (v přepočtu 50 000 korun). Zaplatil kartou a na účtence zanechal návod, jak si má obsluha peníze rozdělit.

Polévka gumbo

Základem husté polévky gumbo je tmavá jíška. Dále je v ní například kuřecí maso, pikantní klobása andouille a různé druhy zeleniny. Jídlo má původ v jižní Lousianě a spojuje v sobě kuchařské postupy z Francie, Německa, Španělska a Afriky. V 18. století se gumbo vařilo zejména v kreolských rodinách.

Zdroj: Wikipedia

Tisíc dolarů z štědrého tipu dostal kuchař James Turner, Nardelli a servírka dostali po 500 dolarech. Servírka účtenku nalezla až krátce před uzavřením restaurace. „Byla jsem v naprostém šoku, musela jsem to dvakrát zkontrolovat,“ popsala listu The Washington Post. Podobně reagoval také majitel, když se o spropitném dozvěděl.

„Tohle je věc, která se stává v restauracích na středozápadě USA nebo na západním pobřeží. Říkáte si, kdo jsou ti lidé, kteří dávají neuvěřitelně štědré spropitné? A najednou se to stane nám,“ prohlásil Nardelli.

Majitel restaurace prozradil, že se štědrým hostem je často v kontaktu. Po e-mailu se s ním baví o různých receptech a o tom, jaké pivo se k jednotlivým jídlům hodí. Nardelli jméno hosta neprozradil, aby zachoval jeho soukromí.

Zveřejnil však slova z e-mailu, ve kterém muž blíže vysvětlil výši spropitného: „Řekl, že se mu líbí, jaký podnik jsme vybudovali, a že je naším hrdým zákazníkem. Byl rád, že mohl nějakým způsobem vyjádřit svůj vděk.“