Američané prohráli bitvu o irácké mobily

  • 33
Americkým firmám utekla jedna z nejlukrativnějších zakázek při obnově Iráku. Irácký ministr Hajdar al-Abbadi oznámil, že mobilní sítě v zemi vybudují tři konsorica, vedená jednou egyptskou a dvěma kuvajtskými společnostmi. Použijí přitom v Evropě rozšířenou technologii GSM.

Naprostým fiaskem tak skončil tendr pro firmy z USA, které chtěly v zemi prosadit u nich doma používanou technologii CDMA.

Lobbovali za ni také politici, včetně šéfa Pentagonu Donalda Rumsfelda. Argumentovali mimo jiné udržením pracovních míst a zisků Američanů.

"Konkurenční" GSM je však kromě Evropy rozšířenější i na Blízkém východě.

O mobilní spojení na severu země se postará Asia Cell, ve středu Iráku, včetně klíčového Bagdádu, jej vybuduje egyptská firma Orascom a na jihu se úkolu zhostí Atheer Tel.

Jaký je rozdíl mezi CDMA a GSM

CDMA - Code Division Multiple Access, neboli mnohonásobný přístup do sítě kódovým dělením, kdy je možné celé frekvenční pásmo ve stejném čase sdílet více účastníky. Oddělení jednotlivých účastníků je zajištěno druhou modulací (kódováním) pseudonáhodným dvojkovým signálem o vysokém kmitočtu. Průkopníkem v oblasti CDMA je americký Qualcomm. - souvislosti zde
GSM - Global System for Mobile Communication. Nejrozšířenější digitální buňkový komunikační bezdrátový standard. Kapacita systému je 8 nebo 16 uživatelů na kanál, každý z účastníků má pro sebe vyhrazen timeslot o délce přibližně 0,577 ms, rozestup nosných vln je 200 kHz, pásmo pro příjem 890 - 915 MHz, pásmo pro vysílání 935 - 960 MHz. Standard označuje mobilní buňkový systém pracující v pásmech 450, 900, 1800 a 1900 MHz. - souvislosti zde

První služby by podle optimistického výhledu mohly firmy poskytovat už za měsíc.

"Maximální cena za volání by měla být 10 centů za minitu," dodal ministr.

Nyní bude záležet na tom, jak se vyvoleným firmám podaří navázat na základy sítě postavené už za režimu Saddáma Husajna. Tehdy nebylo možné služby spustit kvůli nedostatku telekomunikačních zařízení. 

,