Prezident Barack Obama informuje Američany o dosažení dohody o navýšení stropu

Prezident Barack Obama informuje Američany o dosažení dohody o navýšení stropu pro státní dluh. (1. srpna 2011) | foto: AP

Američané se den před bankrotem dohodli na navýšení státního dluhu

  • 461
Demokraté a republikáni se domluvili na navýšení státního dluhu USA a odvrátili tak hrozící bankrot země. Dohodu, která umožní navýšit státní dluh USA ze současných 14,29 bilionu dolarů, ještě musí schválit Kongres. Bez ní by byl Washington po 2. srpnu bez peněz.

"Chci oznámit, že šéfové obou stran dosáhli dohody, která sníží deficit a odvrátí bankrot," informoval národ v neděli večer v televizi prezident Barack Obama. Podporu dohodě již vyjádřil republikánský šéf Sněmovny reprezentantů John Boehner i předák demokratické většiny v Senátu Harry Reid.

Dohoda má dvě části. První obsahuje úspory ve výši 917 miliard dolarů během příštích deseti let. Druhá pak zřizuje komisi v Kongresu, která bude hledat další škrty, a to ve výši 1,5 bilionu dolarů. Celkem by úspory měly představovat nejméně 2,4 bilionu dolarů.

Republikáni se považují za vítěze

Šéf sněmovny Boehner označil dohodu za velké vítězství republikánů. Plán totiž podle něj neobsahuje nové daně, které původně Obama prosazoval a republikáni kategoricky odmítali. Obama naznačil, že dohoda není blízká jeho srdci, více ale podle něj v tuto chvíli nešlo dělat. Bílý dům nicméně v prohlášení pro tisk označil dohodu za svou výhru a zdůraznil, že růst daní je ještě ve hře.

Na čem konkrétně budou Američané šetřit? První část úspor seškrtají na nemandatorních výdajích, tedy těch, které nejsou dány povinně zákonem, ale každoročně je schvaluje Kongres. Princip bude takový, že se výdaje budou očesávat postupně, aby se nepodrylo oživení americké ekonomiky. O zhruba 350 miliard dolarů má například přijít obrana. Podle Bílého domu to budou první škrty v tomto resortu od 90. let.

Druhou část úspor bude připravovat dvanáctičlenná komise zákonodárců složená ze šesti republikánů a šesti demokratů. Skupina, která má své závěry předložit do 23. listopadu, bude hledat úspory třeba ve změnách daňových zákonů nebo reorganizací sociálních programů, jakým je například zdravotní pojištění Medicare pro seniory.

O návrhu škrtů předložených komisí bude do 23. prosince bez pozměňovacích návrhů hlasovat Kongres. Pokud se komise nedohodne na škrtech ve výši alespoň 1,2 bilionu dolarů nebo Kongres její návrh zamítne, pak od roku 2013 se škrty v této výši uskuteční automaticky. Tyto škrty by se dotkly jak vojenských, tak civilních programů, včetně Medicare.

Dohoda, jíž se američtí politici dobrali po několika týdnech neúspěšného jednání, počítá také s tím, že do konce letošního roku budou Sněmovna reprezentantů i Senát hlasovat o dodatku k ústavě o vyrovnaném rozpočtu. Je však nepravděpodobné, že by se pro dodatek vyslovily potřebné dvě třetiny zákonodárců v obou komorách Kongresu.

Kongres má o dohodě o navýšení stropu státního dluhu hlasovat ještě dnes. Jestliže ji schválí Sněmovna reprezentantů i Senát, nebude nutné zvyšovat dluhový limit až do roku 2013. Z americké ekonomiky i mezinárodních trhů by tak měl zmizet "mrak nejistoty".

Dohoda uklidní investory

Finanční trhy začaly po oznámení Obamy posilovat. Růst už zaznamenala tokijská burza, začala zdražovat ropa. Kolem 6:15 SELČ se cena severomořské ropy Brent zvýšila o 1,50 dolaru na 118,24 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI zdražila o 1,45 dolaru na 97,15 dolaru za barel, napsala agentura Reuters.

Po poledni se cena Brentu vyšplhala až na šestitýdenní maximum nad 120 dolarů za barel.

Ceny ropy rostou proto, že dohoda o navýšení dluhu podle očekávání podpoří ekonomiku Spojených států a povede k vyšší poptávce po komoditě. "Naopak "bezpečné" kovy, jakým jsou například zlato a stříbro, budou ztrácet, protože díky této dohodě se budou investice opět přesouvat do více rizikových investic," podotýká ekonom Next Finance Martin Prokop.

Na dohodě získá částečně i dolar, který v posledních týdnech vůči euru kvůli nejistému dění ve Spojených státech oslaboval. "Nepůjde však o žádnou okamžitou zběsilou reakci, protože paradoxně dosažení dohody znamená zelenou pro rizikovější investice, a jako rizikovější je vnímáno euro. Čili posilování dolaru nebude prudké a okamžité, ale spíš dlouhodobější," dodává Prokop.

, ,