Centrála Deutsche Bank ve Frankfurtu nad Mohanem.

Centrála Deutsche Bank ve Frankfurtu nad Mohanem. | foto: Deutsche Bank

Američané vyšetřují Deutsche Bank kvůli transakcím s Íránem

  • 16
Americké úřady vyšetřují německou Deutsche Bank a několik dalších globálních bankovních domů kvůli podezřelým transakcím. Banky podle vyšetřovatelů posílaly na účty Íránu, Súdánu a dalších zemí, na něž byly uvaleny ekonomické sankce, miliardy dolarů. Píše o tom americký deník The New York Times.

Banky podle sobotního vydání deníku využívaly k převodu peněz své americké pobočky.

Deník si ale všímá pozadí celé kauzy, zejména toho, že vyšetřovatelé budou mít v rozkrývání transakcí patrně obtížnou práci kvůli rozdílnému přístupu k věci ze strany různých úřadů.

Případů, kdy finanční instituce převádějí peníze do "zakázaných" území, se totiž od roku 2009 objevilo několik. Skončily však s různým výsledkem. Vyšetřovatelé už procházeli transakce poboček bank ABN Amro, Barclays, Credit Suisse, Lloyds či ING a každá z nich musela zaplatit za své provinění hodně peněz. Případ ING například skončil v červnu vyrovnáním ve výši 619 milionů dolarů (12,6 miliardy Kč).

Britská banka Standard Chartered však podle čtyři dny starého rozhodnutí newyorského regulátora zaplatí za podobné provinění "jen" 340 milionů dolarů. Banka podle obvinění několik let umožňovala finanční transakce mezi Íránem a zbytkem světa, ačkoliv se na ni vztahoval zákaz v rámci mezinárodních sankcí proti Íránu.

Federálním vyšetřovatelům se tento přístup nelíbí a domnívají se, že rozdílné přístupy v podobných kauzách budou bránit řádnému vyšetření dalších podobných transferů a bude navádět banky k tomu, aby své transakce kryly, píše The New York Times (NYT).

Mluvčí Deutsche Bank odmítl aktuální vyšetřování komentovat. Podotkl jen, že banka se v roce 2007 rozhodla, "že se nebude zapojovat do žádného nového podnikání v zemích jako je Írán, Súdán, Sýrie či Severní Korea a staré dohody ukončí."

Íránu pomáhá i Írák

Podle nedělních informací NYT pomáhá Íránu překonat sankce uvalené kvůli jeho jadernému programu také sousední Irák. Bagdád prý využívá síť finančních institucí, které pomáhají Teherán dál zásobovat dolary.

Iráčtí vládní činitelé údajně v některých případech obchodování s Teheránem ignorují. Jiní, mezi nimiž je údajně i několik osob s úzkými vazbami na iráckého premiéra Núrího Málikího, ale mají z této činnosti prospěch.

Americký prezident Barack Obama připustil existenci tohoto problému, když v červenci zablokoval finanční transakce jisté menší irácké banky s americkými finančními institucemi. Šéf Bílého domu při té příležitosti řekl, že dotyčná banka "zprostředkovala transakce za miliony dolarů jménem íránských bank, na které se vztahují sankce kvůli jejich vazbám na činnost Íránu ohledně nedovoleného šíření zbraní," citovala dnes z deníku agentura Reuters.