Americká ekonomika strádá

Americké ekonomice se stále nedaří vybřednout z problémů. Když už se zdálo, že se USA daří pozvolna oživovat hospodářský růst, přišlo zklamání. Dvouprocentní růst ekonomiky, který vláda předběžně odhadovala před měsícem, nyní ministerstvo obchodu znatelně snížilo: od ledna do března si hrubý domácí produkt Spojených států polepšil v porovnání s loňskem jen o 1,3 procenta.

"Je pozoruhodné, že jsme zaznamenali alespoň nějaký přírůstek," komentoval zpřesněná data hlavní ekonom Northern Trust Co. Paul Kasriel. Také šéf americké centrální banky Fed Alan Greenspan varoval, že hospodářství ještě nemusí být z nejhoršího venku, a ponechal otevřenou možnost dalšího snižování úrokových sazeb.

Úroky Fed letos snížil již pětkrát, aby povzbudil ochotu domácností utrácet a firem investovat. Ty mají nyní nejlevnější přístup k úvěrům za posledních sedm let.

Růst o 1,3 procenta v prvním letošním čtvrtletí je jen velmi mírným zlepšením oproti posledním třem měsícům loňského roku, kdy si americká ekonomika polepšila o jedno procento. Pro následující měsíce však analytici očekávají další zpomalení, protože na nižší úroky ani domácnosti ani firmy zatím zvýšenou aktivitou nezareagovaly.

Ani další ukazatele nejsou pro Američany příznivé. Počet žadatelů o podporu v nezaměstnanosti je nejvyšší od roku 1994, klesá počet prodaných aut, počítačů, nižší jsou rovněž investice do nemovitostí. Zpomalující ekonomika a vyšší ceny energií tlačí na zisky podniků, které se v prvním čtvrtletí snížily o 3,1 procenta. Greenspan tento tlak na zisky označil za "neúprosný".

Na druhou stranu údaje o tom, jak se firmy zbavují svých zásob a tlačí na zvyšování produktivity, dávají do budoucna jistou naději na zlepšení. A to nejen pro USA, ale i pro Evropu, kam hospodářské obtíže dolehly se zpožděním a začínají se projevovat teprve nyní.