Americká vláda se Microsoftu vysmála

- Ústupky Microsoftu označila žalující strana, tedy federální vláda a 17 států unie, za nedostatečné, kosmetické a v plném rozsahu je odmítla. Návrh na rozdělení gigantu tedy stažen nebude a soudce Thomas Penfield Jackson o něm pravděpodobně ještě letos rozhodne.
Microsoft minulý týden nabídl, že by výrobci mohli do počítačů vybavených operačním systémem Windows dodávat i jiné internetové prohlížeče než Explorer od Microsoftu a zároveň by jim umožnil zvýraznit v nabídce jakýkoli program včetně konkurenčního.

Microsoft se také nabídl, že poskytne všem výrobcům počítačů stejné smlouvy bez ohledu na to, zda podporují konkurenční programy a poskytne rovnocenný přístup ke své programové technologii tak, aby všichni výrobci programů včetně konkurence mohli snadno psát programy pro operační systém Windows.

Je to výsměch, říká vláda
"Jakou nápravu Microsoft navrhuje k odčinění škody na konkurenčním prostředí, způsobené jeho minulým nezákonným jednáním?" zeptala se vláda a 17 států unie, které se k ní v žalobě přidali. "Žádnou," odpověděli si.

Vláda ve své reakci na ústupky Microsoftu uvedla, že navrhované řešení není "ani seriózní ani rozumné" a konkurenční prostředí neobnoví. Rozdělení společnosti je tak jediným prostředkem, jak ukončit "přetrvávající neochotu Microsoftu opustit své rozsáhlé používání nezákonných praktik k udržení a rozšíření monopolu Windows," uvedlo ministerstvo spravedlnosti.

Microsoft tvrdí, že zákon neporušoval. Proti nálezu soudce se hodlá odvolat a "extrémní návrh" vlády považuje za nešťastný, protože takovýto krok by "poškodil spotřebitele, počítačové odvětví a nakonec celou ekonomiku".

Takovýmto argumentům se vláda vysmála s tím, že Microsoft není první monopolista, který tvrdí, že opatření proti němu by znamenala konec světa. "Standard Oil (v roce 1909) vyhlašoval, že navrhovaná náprava, pokud by byla dovedena k logickým závěrům, útočí na samotné základy moderního podnikatelského světa. Nejvyšší soud nicméně nařídil rozdělení této společnosti," uvedlo ministerstvo.

Výjimečný proces pokračuje 24. května
Nucené rozdělení monopolu na několik samostatných subjektů je v USA řídkou událostí. Naposledy se tak stalo v roce 1982 s telekomunikační společností AT&T a v roce 1911 s Rockefellerovým ropným koncernem Standard Oil.

Vládní dokument je v této fázi posledním oficiálně podaným dokumentem. Soudce Jackson povede 24. května stání, kde obě strany předvedou své argumenty pro vlastní návrhy řešení situace.

Proč se rozhoduje o rozdělení
Soudce Thomas Penfield Jackson na počátku dubna shledal Microsoft monopolem, který nelegálně zneužíval své postavení a poškozoval konkurenty a spotřebitele. Vláda ke konci dubna soudu navrhla, aby nařídil rozdělení společnosti na dvě části, jednu pro produkci operačních  systémů počítačů a druhou pro aplikační programy.

Soudce Thomas Penfield Jackson, který rozhoduje o osudu Microsoftu