Americký průmysl větří oživení

Nejsilnější světová ekonomika začíná cítit šanci na brzké nastartování. Souhrn posledních čerstvých hospodářských údajů ukazuje, že Spojené státy už mohou mít nejhorší za sebou. Celková aktivita amerického průmyslu průmysl se sice podle průmyslové asociace NAPM propadla i třináctý měsíc v řadě, objem nových zakázek se ale po více než roce zvýšil, stejně tak se po čtyřech měsících zvedl i export.

"Oživení začíná právě teď. Další snižování úrokových sazeb už není nezbytné," tvrdí ekonom americké poradenské společnosti High Frequency Jerry Jasinowski. Americká centrální banka Fed už letos snížila sazby celkem sedmkrát, aby podpořila investice firem a ochotu domácností utrácet.

Přes dobré zprávy však ekonomové upozorňují, že se hospodářství bude vzpamatovávat jen zvolna. "Z těch čísel je patrné, že některé sektory vykazují jisté známky života, ale růst bude pomalý a křehký," řekl Jasinowski v rozhovoru pro zpravodajskou televizní stanici CNBC.

Podle hlavního ekonoma newyorské Credit Suisse First Boston Neala Sosse je zpráva NAPM "prvním jednoznačným důkazem" rašícího oživení. "Je vidět, že výrazný pokles úrokových sazeb a nižší daně začínají mít kýžený vliv na povzbuzení ekonomiky," míní Soss.

Podle NAPM se americké podniky už do značné míry zbavily nahromaděných zásob a začínají zvolna posilovat výrobu. Index nových zakázek, který NAPM každý měsíc zveřejňuje, vzrostl v v srpnu na 53,1 bodu oproti 46,3 v červenci. Stalo se tak poprvé po třinácti měsících. Výsledek pod padesátibodovou hranicí přitom značí ztráty, výkon nad touto mezí naopak svědčí o expanzi. "Považoval bych to za důkaz, že průmyslová výroba už přešla to nejhorší," míní šéf asociace NAPM Norbert Ore.

Průmyslová výroba tvoří skoro šestinu ekonomického výkonu USA a propad, který zažila v uplynulém roce byl nejhorší od recese v letech 1990-91.

,