Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: PokerStars.cz

Americký úřad obvinil firmu z podvodu, Čech v ní „utopil“ 90 tisíc

  • 137
Americký regulační úřad zmrazil peníze firmy Rex Venture Group. Byznys společnosti byl totiž podle úřadu založen na podvodu. Letadlu svěřili své peníze i Češi, jeden z nich v ní zanechal 90 tisíc korun.

Americká Komise pro cenné papíry (SEC), která reguluje americký trh, v pátek obvinila společnost z toho, že přes internetové stránky ZeekRewards.com a Zeekler.com vylákala podvodně od zhruba milionu lidí 600 milionů dolarů (12, 2 miliardy Kč). SEC o tom informovala na svém webu.

Internetové stránky, na něž firma Rex Venture lovila investory z celého světa od ledna 2011, jsou nyní nepřístupné. Ještě nedávno však návštěvníkům nabízely různé formy zhodnocení peněz, dvě z nich pak lákaly na výhodné investice do cenných papírů. Ty však podle SEC nebyly ani registrovány, jak ukládá zákon. Firma přitom slibovala až poloviční podíl na svém zisku.

Stránky Zeekler.com jsou nepřístupné.
Stránky ZeekRewards.com jsou nedostupné.

Podvodný byl ale podle amerického úřadu celý způsob podnikání firmy. Stránky společnosti totiž v investorech vytvářely falešný dojem, že skupina je extrémně zisková. Ve skutečnosti však nevyplácela některým lidem výnosy ze zisku, nýbrž z příspěvku nových investorů na základě klasického Ponziho schématu.

Ponziho schéma

Jedná se o systém, který vymyslel spekulant Charles Ponzi. Investoři svěřují své peníze fondu, o němž jsou přesvědčeni, že je výnosný. Důvěru v nich vzbuzují informace o tom, že předchozí investoři odcházeli s vysokým výnosem.

Ten však nebyl vyplácen ze zisku firmy, ale z příspěvku nově příchozích investorů. Systém funguje tak dlouho, dokud dokáže lákat stále nové investory, vyplácet jen menší část původních členů systému a zároveň tím udržovat důvěru ve vysokou ziskovost fondu.

Největším podvodníkem byl v tomto oboru americký podnikatel Bernard Madoff, jenž byl v roce 2009 odsouzen ke 150 letům vězení. (o podvodu století čtěte zde)

PYRAMIDA:
Také se jedná o systém, který nevytváří zisk, ale těží z příspěvků svých účastníků. Členové systému jsou odměňováni za to, když přivedou nové lidi do systému. Systém se hroutí v okamžiku, kdy se zastavuje příliv nových lidí.

"Závazky firmy drasticky převyšovaly finanční možnosti společnosti. Proto jsme jednali rychle, abychom zachránili, co šlo, a zajistili férovou výplatu investorů," zdůvodnil zákrok SEC šéf kontrolorů Stephen Cohen. "ZeekRewards zneužila sílu internetu k tomu, aby v lidech vytvářela dojem, že mají šanci vydělat na velké věci. Ve skutečnosti ale jejich peníze plynuly k dřívějším investorům," dodal.

Peníze americké firmě svěřil i čtenář iDNES.cz. Nyní toho lituje. "Ve firmě ZeekRewards.com měly své peníze zainvestovány tisíce Čechů. Já osobně přišel o devadesát tisíc korun, je tu však mnoho Čechů a Slováků, kteří přišli o mnohem větší částky," napsal redakci s tím, že o počtu tuzemských a slovenských investorů ví z uzavřené skupiny na Facebooku.

Muž, který si přeje zůstat v anonymitě, popisuje, že peníze šlo u společnosti vydělat dvěma cestami, buď vložením vlastních peněz, nebo náborem nových lidí, tedy metodou známou jako pyramida. "Já šel tou druhou cestou. Firma teď poškodila mé jméno, důvěryhodnost u přátel a partnerů z byznysu," zlobí se čtenář.

Firma podle něj lidem nabízela například podíly na zisku z penny aukcí, kde lidé kromě konečné ceny platí drobné částky i za jednotlivé příhozy. "Čím více peněz lidé vložili, tím více se jim zhodnocovalo. Provize se připisovaly denně a lidé většinou sto procent reinvestovali, ale někteří si to vybírali a slušně na tom vydělali. Po několika měsících provozu si to získalo velkou důvěru lidí a tak se vkládaly a reinvestovaly stále větší částky," vysvětluje zklamaný Čech.

Zeek Rewards za dobu své existence vyplatila na účty svých investorů 375 milionů dolarů, dalších 225 milionů úřad zmrazil.

Vlastníka firmy Paula Burkse obvinil úřad z podvodu a donutil ho vzdát se podílu ve firmě a zaplatit pokutu 4 miliony dolarů. Ještě před touto pokutou však Burks stačil odčerpat ze své firmy několik milionů, jeden z nich rozdělil mezi členy své rodiny, dodal americký úřad.