Amerických turistů v Čechách ubylo

  • 1
Nechuť Američanů v těžkých dobách cestovat a létat do vzdálených zemí se projevila i v České republice. V září se v tuzemských hotelích a jiných "hromadných ubytovacích zařízeních" objevilo o 34 procent méně Američanů než v září 2000.

Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Občané USA sice nejsou v českých hotelích nejčastějšími hosty - v loňském žebříčku skončili až na šestém místě - ale přesto byl jejich výpadek znát. "Z našich konzultací s hoteliéry vyplývá totéž. Hlavně v podnikatelské klientele je dopad 11. září zřetelný," potvrdil ředitel České centrály cestovního ruchu Karel Nejdl.

Situaci zachránili Evropané, kteří vrátili celková čísla do plusu. Počet zahraničních návštěvníků tak celkově stoupl o 11 procent a těsně překročil hranici půl milionu. Růst je patrný nejen u lidí ze západní Evropy, ale také u Poláků, Rusů či Japonců.

Průměrný host v Česku bydlel 3,4 dne. Kladná čísla může nyní svět Česku závidět. Podle Světové organizace cestovního ruchu je v odvětví znát oproti loňsku útlum o 12 až 15 procent. Česko však není typem nejhůře postiženého státu. "Nejtěžší zásah dostaly oblasti závislé na dálkovém leteckém spojení a na amerických turistech, a rovněž islámské země," stojí ve zprávě o dopadech 11. září.

Podle Nejdla však není jisté, zda Evropané dokážou výpadek amerických turistů zaplnit i po zbytek roku. Říjen byl podle něho podobný jako září, a tak letošní rok zřejmě neskončí nejlépe. "Kvůli 11. září asi přijede méně turistů než loni," míní Nejdl.

Statistici navíc varují - zářijová čísla mohou klamat. Loni je totiž ovlivnilo zasedání měnového fondu, jehož dopad na cestovní ruch byl navzdory všeobecnému přesvědčení spíš negativní. "Špičkové pražské hotely sice měly na pár dnů plno, ale normální turisté se raději Česku vyhnuli. Loňská čísla byla slabá a ve srovnání s nimi vypadá letošní září lépe," upozornila Eva Bondyová z ČSÚ.