Amerika opět snížila úrokové sazby

Americký Úřad federálních rezerv (FED), který je obdobou centrální banky, snížil ve čtvrtek večer diskontní sazbu o dalšího čtvrt procenta na 5,5 procenta. Jde o sazbu, za kterou si mohou komerční banky půjčit peníze u centrální banky. FED překvapil finančníky ve středu, kdy na mimořádném zasedání snížil o čtvt procenta nejen diskontní sazbu, ale hlavně důležitou úrokovou sazbu na federální fondy ze 6,5 na 6 procent. V prohlášení oznámil připravenost snížit diskontní sazbu o dalšího čtvrt procenta, budou-li si to přát regionální banky. Všech dvanáct hlasovalo jednomyslně, proto FED ve čtvrtek večer splnil, co slíbil.

Federální rezervní systém reaguje snižováním úrokových sazeb na nejnovější údaje o vývoji americké ekonomiky. Ty naznačují, že americká ekonomika, která rostla v minulých obdobích až příliš rychle, nyní zase příliš rychle ztrácí tempo.

Monetární autorita i ekonomové si přejí, aby růst americké ekonomiky nebyl pouze tak velký, nikoli aby skončila v recesi. Pro tyto případy používají pojmy měkké přistání, resp. tvrdé přistání.

Americká ekonomika se na celosvětové podílí více než dvaceti procenty a každé její zakolísání se projeví celosvětově. Vývoz z Česka do Spojených států se pohybuje v řádech procent a proto by česká ekonomika neměla být přímo ohrožena.

O změnách diskontních sazeb rozhoduje rada guvernérů regionálních centrálních bank, avšak o pohybech sazby na federální fondy rozhoduje Výbor pro operace na volném trhu (FOMC), který se zpravidla schází osmkrát do roka, uvedla agentura Reuters.