Strážský žalář opustilo v novém roce skoro 400 z necelých 900 vězňů. Před Klausovou amnestií jich pracovalo více než 560, teď jich zbylo okolo 300. Ilustrační snímek

Strážský žalář opustilo v novém roce skoro 400 z necelých 900 vězňů. Před Klausovou amnestií jich pracovalo více než 560, teď jich zbylo okolo 300. Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V továrnách chybí amnestovaní vězni. Trestance zatím nemá kdo nahradit

  • 62
Klausova amnestie zamotala hlavy i šéfům firem, v nichž pracovali propuštění trestanci. Ze Stráže pod Ralskem odešlo během uplynulého týdne přes 200 vězňů, vyjíždějících za prací mimo věznici. Firmám se za vězně těžko hledá náhrada a hrozí jim boj o existenci.

"Nedokážeme je všechny nahradit odsouzenými, kteří tady po amnestii zůstali," řekl ředitel strážské věznice Simon Michailidis. "Budeme muset vypovědět smlouvy s některými zaměstnavateli."

Strážský žalář opustilo v novém roce skoro 400 z necelých 900 vězňů. Před Klausovou amnestií jich pracovalo více než 560, teď jich zbylo okolo 300.

Podle Michailidise se věznice snaží, aby se firmy kvůli nedostatku pracovních sil neocitly v existenčních problémech. "Snažíme se pomoci hlavně zaměstnavatelům, s nimiž udržujeme dlouhodobě velmi dobré vztahy," dodal Michailidis.

"Doporučujeme jim, ať si na přechodnou dobu najmou brigádníky. Nedokážu ale vůbec odhadnout, kdy se věznice zase zaplní a dokážeme vyhovět zájmu firem o práci odsouzených. Kdybych teď řekl jakýkoli časový údaj, střílel bych od boku."

Mezi firmy, zasažené Klausovou amnestií, patří i strážská společnost Praktik. Zpracovává vyřazená chladicí a jiná elektrická a elektrotechnická zařízení a vyvíjí technologie na jejich recyklaci.

"Prověřujeme situaci, jež vznikla po amnestii. Přesné dopady na naši firmu ještě neznáme, informace jsou příliš čerstvé," prohlásil jednatel Praktiku Petr Linhart.

Za mřížemi mohli trestanci chodit do školy a vyučit se

Věznice v Jablonci nad Nisou-Rýnovicích se po Klausově amnestii vyprázdnila mnohem méně než ve Stráži pod Ralskem. Zatím z ní propustili necelou stovku odsouzených z původních asi pěti set. Rýnovice se totiž řadí mezi žaláře, kde končí hodně zločinců s dlouhými tresty. A na ně se Klausova amnestie nevztahovala.

"Také od nás odešli odsouzení, zaměstnaní v různých firmách," konstatovala rýnovická mluvčí Monika Králová. "Ale nebylo jich tolik jako ve Stráži a za některé z nich dokážeme zanedlouho poslat na pracoviště jiné vězně."

V Rýnovicích mohou odsouzení chodit do školy a získat za mřížemi výuční listy. Několik se jich ale díky amnestii dostane na svobodu ještě dříve, než složí závěrečné zkoušky. "Učební obor si u nás lze dodělat i dálkově, což v minulosti někteří propuštění vězni využili," upozornila Králová.

Klausova amnestie však přinesla do žalářů jednu dobrou věc. Odpadly potíže, vyvolávané jejich přeplněností. Kapacita věznice ve Stráži pod Ralskem je 781 odsouzených a před Vánocemi se jich tam tísnilo takřka o sto víc. Teď jich ve Stráži pyká pouze 484.

"Naši zaměstnanci se jim samozřejmě věnují víc individuálně než před amnestií," shrnul Michailidis.