Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Analytici: Daňový systém bude složitější, ale přilepší rodinám a seniorům

  • 61
Ministerstvo financí zveřejnilo plány, jak hodlá změnit daňový systém v Česku. Ke dvěma sazbám DPH má například přibýt nižší třetí na léky a knihy, živnostníky čekají nižší výdajové paušály a rodiny s více dětmi se mají dočkat větší podpory. Pomůže to české ekonomice? Přinášíme vám reakce ekonomů.
Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank

Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank
Prezentace daňových opatření je spíš shrnutím již dříve komunikovaných aktivit, než zásadně novou informací. V materiálech není nic, co by nevyplývalo z vládního prohlášení. Co si ze směru, kterým se daňová oblast bude ubírat, má vzít běžný daňový poplatník?

U daní z příjmu, i když se nezmění sazby, bude pravděpodobně časem většina plátců odvádět víc kvůli rozšíření daňových základů. U spotřebních daní zaplatí spotřebitelé víc na tabákových výrobcích. U DPH se mohou plátci těšit na snížení sazby u omezeného okruhu výrobků, návrh na toto snížení vypadá ale z ekonomického hlediska nesystémově.

Zavedení třetí sazby DPH navíc znamená, že se celý systém stane složitějším a náchylnějším k daňovým únikům. A v neposlední řadě, centrální registrace bankovních účtů znamená, že bude běžný občan postaven před otázku, zda důvěřuje centrálním orgánům ve stejné míře jako bankám, že udrží bankovní tajemství.

Petr Dufek, analytik ČSOB.

Petr Dufek, analytik ČSOB
Z kusých informací vyplývá, že nové návrhy ministerstva financí přilepší především rodinám s dětmi a penzistům. A samozřejmě to nebude zadarmo. Druhá snížená sazba DPH bude znamenat nižší příjem do rozpočtu stejně jako další slevy na děti u daně z příjmu.

Jestli odchod od superhrubé mzdy něco přinese je otázkou. Nejde jen o sazby daně, ale i o uplatňovaný základ a odpočitatelné položky. Samotné zrušení superhrubé mzdy nijak spásné není. Lidé dosud mají možnost vidět, kolik peněz z jejich mzdy míří do státní pokladny. Možná pak více "ocení", za co tyto peníze státní úřady utratí.

Pokud jde o paušály u živnostníků, tak samozřejmě současný velkorysý systém není dlouhodobě udržitelný. Ale nejde jen o samotné paušály. Ministerstvo by se mělo zamyslet, jak to, že milion živnostníků platí na daních naprosté minimum.

Myslím si, že větší pozornosti by se mělo dostat takzvané práci bez papírů, protože na tu jsou i paušály krátké. A přitom tvoří podstatnou část nemalé šedé ekonomiky ČR.

Michal Valentík, hlavní investiční stratég ČP Invest

Michal Valentík, hlavní investiční stratég ČP Invest
Kroky, které vedou ke snížení daňového zatížení, přijímám velmi pozitivně. Nižší sazby DPH, vyšší slevy na děti, zrušení solidární daně nevysají
z peněženek občanů tolik peněz a zbude jim více na nákup ostatních statků a služeb. Celkově tedy tento krok je pro českou ekonomiku pozitivní. Ovšem na druhé straně omezení výdajových paušálů bude mít negativní vliv na drobné podnikatele.

Z pohledu stability celého hospodářství a pozitivního budoucího vývoje je ovšem prioritou vytvořit jasné podmínky pro všechny daňové poplatníky. Zjednodušit daňový systém a nastavit jeho dlouhodobou kontinuitu a ne ho měnit s tím, jak se mění barvy jednotlivých vlád.