Loď společnosti De Beers, speciálně upravená na těžbu diamantů.

Loď společnosti De Beers, speciálně upravená na těžbu diamantů. | foto: De Beers

Těžaři více kutají diamanty ze dna moří. Na suchu dojdou, věští analýzy

  • 24
Kvůli rostoucí poptávce po diamantech, zejména v Číně a Indii, a omezeným suchozemským kapacitám těžaři více hledají na dně moří. Investice do námořní těžby navyšují těžařský gigant De Beers nebo britský Seabed Resources. Podle některých studií hrozí už v roce 2019 nedostatek diamantů.

„Diamanty z moře jsou naše budoucnost. Před 10 lety jsme těžili 30 procent z moře a 70 procent na souši. Nyní se to velmi výrazně obrací,“ řekl loni britskému serveru Telegraph Paulus Shituna, který má na starosti prodej diamantů společnosti Namdeb. Tuto firmu s 1 600 zaměstnanci z poloviny vlastní těžařský obr De Beers. Dno moře prohledává v současnosti pět speciálně upravených lodí této firmy.

Těžaři se chystají zvýšit počet lodí, které z mořského dna těží až šedesát tun sedimentu za hodinu a v něm poté stroje na lodi hledají diamanty. Lidská ruka do procesu nezasahuje.Mořské dno je dosud neprobádané, Namdeb přitom označuje tento druh diamantů za nejcennější.

Diamantový sen Botswany je v ohrožení, hladovějícím spásu nepřinesl

Také britská společnost Seabed Resources počítá s investicemi do této těžby, která je náročnější na různá povolení. Chce prohledávat mořské dno u Havajských ostrovů o rozloze dvakrát větší než Wales.

Zájem o podmořskou těžbu zvyšují nejasné vyhlídky těžby v největších diamantových dolech na pevnině. Už několik studií zmínilo, že zdroje na suchu docházejí. Poradenská společnost Frost & Sullivan dříve vydala zprávu o tom, že třicet hlavních diamantových dolů dosáhne konce životnosti do roku 2030.

Poradenské společnosti Bain & Company a GlobalData vydaly koncem loňského roku studie, které se shodují, že ani tři v současné době otevírané diamantové doly v Kanadě a chudém africkém Lesothu neodvrátí po roce 2019 pokles dodávek diamantů na světový trh.

Licenci pro podmořskou těžbu není snadné získat

Světovou poptávku po diamantech zvyšuje zejména sílící střední příjmová vrstva v Číně a Indii. Firmy proto hledají další cesty k těmto drahým kamenům. Není to ale tak jednoduché.

„Získat licenci pro podmořskou těžbu je opravdu velmi složité. Rozsah podmořské těžby budou ve velké míře limitovat ekologické aspekty i vyjednávání se státy, které chtějí mít na těžbě podíl,“ říká Alojz Ryšavý, majitel tuzemské sítě klenotnictví ALO diamonds. Ryšavý proto očekává, že ceny diamantů budou v dlouhodobém horizontu stoupat.

Většina diamantů prodávaných v České republice samostatně nebo v investičních špercích pochází ze suchozemských dolů v Rusku, Botswaně a Kanadě. Je však možné, že i nějaké v tuzemsku prodávané diamanty pocházejí z moře. Na kvalitu diamantů nemá vliv, zda drahé kameny ležely v zemi na pevnině nebo na mořském dně.