Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Pivovarnická jednička přihodila. Ani 2,5 bilionu majitele Prazdroje nezajímá

  • 81
Světová pivovarnická jednička Anheuser-Busch InBev zvýšila ve středu nabídku na převzetí konkurenta SABMiller na zhruba 68 miliard liber (2,5 bilionu korun). SABMiller ovšem bez dlouhého váhání odmítl, stejně jako předchozí dvě nabídky na převzetí. Spojení dvou kolosů, které pokrývají zhruba třetinu světové spotřeby piva, by bylo dosud největší transakcí v pivovarnickém odvětví.

SABMiller, jehož součástí je rovněž Plzeňský Prazdroj, již v polovině září oznámil, že AB InBev má o jeho převzetí zájem.

AB InBev učinil již dvě nabídky na převzetí SABMiller, které činily 38, respektive 40 liber za jednu akcii SABMiller. Ve své nejnovější nabídce navrhoval zaplatit za jednu akcii požadované firmy 42,15 libry v hotovosti.

SABMiller ale oznámil, že jeho rada s výjimkou ředitelů jmenovaných největším akcionářem firmy Altria nejnovější návrh jednomyslně zamítla. Nabídka podle ní „velmi výrazně“ podhodnocovala firmu SABMiller a vyhlídky, které má jako samostatná firma, sdělila společnost, která má sídlo ve Velké Británii.

Výkonný ředitel AB InBev Carlos Brito posléze prohlásil, že nyní nechce hovořit o možnosti, že by se s nabídkou na převzetí obrátil přímo na akcionáře SABMiller. Doufá, prý, že akcionáři budou na radu apelovat, aby se v otázce stávající nabídky angažovala.

Skupina AB InBev vznikla v roce 2008, kdy belgický pivovar InBev převzal za 52 miliard dolarů (1,3 bilionu korun) amerického konkurenta Anheuser-Busch. Ve svém portfoliu má asi 200 značek z celého světa. Od Anheuseru zdědil AB InBev řadu dlouhodobých právních sporů s českobudějovickým Budvarem o značku Budweiser a její různé obměny. Loni skupina koupila budějovický pivovar Samson.

SABMiller, který se z jihoafrického výrobce piva stal světovou pivovarskou dvojkou, expandoval od 90. let prostřednictvím řady akvizic. Začal převzetím Plzeňského Prazdroje a dalších pivovarů ve střední a východní Evropě, pokračoval koupí nizozemského Grolsche a americké Miller Brewing a v roce 2011 převzal velký australský pivovar Foster’s. Nyní má asi 70 tisíc zaměstnanců ve více než 80 zemích světa.