Ilustrační

Ilustrační | foto: AP

Anonymní potraviny skončí. Lidé budou znát jejich přesný původ

  • 35
Prodejci potravin budou muset hrát se zákazníky férovou hru. Éra anonymity potravin po letech brzy skončí. Zástupci zemí EU se shodli na jednotném značení potravin. Například u masa se brzy dozvíte místo narození zvířete nebo informace o porážce. Přibudou navíc detaily o množství soli, kyselin, tuků a cukrů.

Současné značení je někdy nesmyslné. Například nálepka "české maso" nemusí vůbec znamenat, že skutečně pochází z Česka. Lze tak označit i zboží, které výrobce v Česku jen zabalil. To se teď změní.

Na etiketách masných produktů by v nejbližší době mělo být uvedeno nejen místo výroby - čímž se podle české legislativy rozumí třeba i balení, mytí nebo porcování - ale také to, kde se zvíře narodilo, kde je chovali a na kterých jatkách ho porazili.
Tato povinnost platí zatím pouze u hovězího, byla zavedena po skandálech s nemocí šílených krav.

Zákazníci tak budou mít možnost jedním pohledem zkontrolovat, kterými zeměmi maso "procestovalo". To je dobrá zpráva především pro drůbežáře, kteří už dlouho volají po přísnějším značení a upozorňují na rozdílné technologie zpracování masa v jednotlivých evropských státech.

Zatímco české podniky používají dražší metodu chlazení vzduchem, polská vláda vymohla pro tamní výrobce výjimku z evropských pravidel. Mohou chladit levněji vodou.

Tento způsob uměle zvyšuje váhu kuřete. Navíc nezahubí nebezpečné bakterie tak dokonale jako vzduch. A právě Polsko je největším vývozcem drůbežího masa do České republiky.

Nová pravidla by pomohla i českým zemědělcům

Úprava by pomohla i tuzemským zemědělcům. Ti však upozorňují, že je potřeba takové předpisy důsledně zavést i pro země, které nejsou členy EU. "Jedna věc je, na čem se dohodnou členské země Evropské unie, a druhá, jestli tento požadavek budou schopny prosadit oproti mimoevropským. Pokud se to nepodaří, tak by to jen znevýhodnilo naše konkurenční postavení," upozornil předseda asociace soukromého zemědělství Josef Stehlík.

Evropský návrh se netýká pouze masa. Na obalech potravin budou muset být také informace o alergenech, které výrobek obsahuje. Nebo kolik je v něm soli, tuků a bílkovin.

"Je to opravdový průlom," řekla německá europoslankyně Renate Sommerová, která byla jmenována jako zpravodajka. Podle ní by návrh měl projít schvalovacím procesem nejpozději na podzim.