Antimonopolní úřad ČEZu neustoupil

  • 2
O jednoho distributora proudu chudší vyšel ČEZ ze správního řízení u antimonopolního úřadu. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže potvrdil po projednání rozkladu ČEZ své původní stanovisko. Dominantnímu výrobci elektřiny dovoluje majoritu jen ve čtyřech z osmi distribučních firem.

Předchozí vláda premiéra Miloše Zemana přitom schválila, že ČEZ získá v pěti distributorech většinový podíl, ve třech dalších pak po třetině akcií.

ÚOHS vydal loni 10. prosince rozhodnutí, kterým povolil spojení ČEZ s pěti distribučními společnostmi (Středočeská energetická, Východočeská energetika, Severočeská energetika, Západočeská energetika a Severomoravská energetika).

Cesta k SuperČEZu se uvolňuje

Podmínil jej ale třemi strukturálními podmínkami, kterými chce zachovat účinnou soutěž.

"ČEZ je povinen prodat akcie představující čtyřiatřicet procent základního kapitálu společnosti ČEPS," uvedl předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Josef Bednář. To má zajistit nediskriminační přístup do přenosů elektřiny.

Rozhodnutí ÚOHS nestanoví, komu má ČEZ podíl v přenosové soustavě prodat.

"Dále je ČEZ povinen odprodat veškeré jím vlastněné akcie společností Pražská energetika, Jihočeská energetika a Jihomoravská energetika, které má nyní na základě fúze získat," pokračuje Bednář.

Za třetí musí výrobce elektřiny prodat vybrat ještě jednu ze zbývajících pěti distribučních společností a tento podíl taktéž prodat.

"Úřad neurčil, o kterou firmu půjde, výběr ponechal zcela na účastníku řízení," upřesnil šéf ÚOHS.

Termíny, do kterých musejí být podmínky splněny, úřad nezveřejnil, neboť prý jde o citlivé obchodní informace. Lhůty se ale prodloužily, čímž úřad vyhověl některým námitkám ČEZ.