Registry mají zpřístupnit informace o obyvatelích, firmách i půdě. Ilustrační foto.

Registry mají zpřístupnit informace o obyvatelích, firmách i půdě. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Antimonopolní úřad napadl soutěž na ministerstvu vnitra

  • 1
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže našel chyby v zadání jedné z největších státních zakázek z oblasti informačních technologií. Nejméně jeden z tendrů ministerstva vnitra na takzvané základní registry, které mají zpřístupnit informace o obyvatelích, firmách i půdě všem úřadům a zjednodušit tak administrativu, nesplňuje podle úřadu zákonné požadavky.

Oficiální vyjádření antimonopolního úřadu se však "kvůli podzimním prázdninám" nepodařilo získat.

Výhrady svého bývalého zaměstnavatele však v textové zprávě potvrdil ministr vnitra Martin Pecina. "Dle mých informací jsme dostali dopis s připomínkami, ale výběrové řízení lze opravit. Budeme postupovat dle výhrad ÚOHS,“ napsal ministr. Zadávací dokumentace se připravovala ještě za působení jeho předchůdce Ivana Langera.

Resort, který vypsal soutěže na tři z celkových pěti částí registrů, měl dopis od antimonopolního úřadu dostat v tomto týdnu.

A podle všeho začal rychle jednat. Prozatím došlo ke změně zadávací dokumentace v soutěži na takzvaný informační systém základních registrů, který má všechny databáze propojit a zpřístupnit oprávněným uživatelům.

Projekt za dvě a půl miliardy

Původně měli uchazeči podávat nabídky do úterý 3. listopadu, v pátek všakministerstvo vnitra rozeslalo zájemcům dopis, ve kterém odložilo termín odevzdání nabídek na 29. leden 2010. To, zda resort prodlouží termíny a změní zadání soutěží i na další části registrů, nebylo do uzávěrky tohoto vydání zřejmé.

"Podle mě se teď už musí změnit podmínky i pro další registry, protože jinak by se stejně integrovaly projekty, jejichž vítězové už jsou jasní,“ uvedl dobře informovaný zdroj, obeznámený s děním v resortu.

Dalšími součástmi základních registrů, na něž vypisuje soutěže ministerstvo vnitra, jsou registr práv a povinností a registr obyvatel. Za tyto tři projekty by měl stát zaplatit bezmála 1,3 miliardy korun.

Soutěž na čtvrtý registr, územní identifikace, adres a nemovitostí, vypsal katastrální úřad a jeho předpokládaná cena by měla činit 347,5 milionu korun. Soutěž na registr osob vypsal Český statistický úřad, který za něj má zaplatit 385,4 milionu korun. Celkem by tedy stát měl za těchto pět projektů zaplatit po započtení daně z přidané hodnoty přes 2,4 miliardy korun.

Na nedostatky v soutěžích na pět součástí základních registrů upozorňovali MF DNES již delší dobu jak čtenáři, tak zástupci některých softwarových a IT společností působících na českém trhu.

Mimo jiné již před vypsáním tendrů v září letošního roku mělo být jasné, kdo v nich zvítězí. Seznam pěti firem, který si MFDNES nechala stvrdit notářským zápisem, „koloval“ po trhu zhruba od konce léta.

Myšlenka základních registrů vznikla na konci roku 2004, odkdy probíhají přípravné práce.

Jaké budou registry

Registr obyvatel - kompletní údaje o všech lidech žijících v ČR

Registr osob - údaje o všech firmách, podnikatelích i úřadech -takzvaných ekonomických jednotkách

Registr územní identifikace, adres a nemovitostí - informace o veškerých nemovitostech, a to jak státních, tak soukromých

Registr práv a povinností -informace o tom, "co který orgán státní moci dělá" a co k tomu potřebuje za informace Informační systém základních registrů - propojení registrů a jejich zpřístupnění uživatelům