Lesy ČR. Ilustrační foto

Lesy ČR. Ilustrační foto | foto: Lesy ČR.

Antimonopolní úřad zbrzdil obří tendr Lesů ČR

  • 2
Antimonopolní úřad pozastavil obří tendr státního podniku Lesy ČR na práce v lesích po roce 2012. Vydal také předběžné opatření, v němž firmě zakázal uzavírat nové smlouvy. Bez bližších podrobností to řekl předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj. Lesy se budou proti rozhodnutí bránit.

ÚOHS dostal dva podněty. Na základě jednoho z nich zahájil správní řízení a vydal předběžné opatření, že podnik nesmí s vítězi soutěže uzavírat nové smlouvy.

Lesy ČR na tendru nic špatného nevidí

"Rozhodnutí jsou pro nás překvapující, neboť zadávací řízení na práce po roce 2012 vychází ze zadávacího řízení pro rok 2011, které ÚOHS podrobně prozkoumal a neshledal v něm žádnou nezákonnost," uvedl tiskový mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík. Lesy ČR podle něj navíc na základě veřejné diskuse podmínky tendru ještě více zjednodušily tak, aby byly transparentní.

Státní podnik si stěžuje na to, že ÚOHS své rozhodnutí řádně nezdůvodnil. Napsal prý pouze, že "z předložených materiálů získal pochybnosti o souladu postupu zadavatele se zákonem". Tato vágní formulace však podle Boublíka neumožňuje Lesům ČR se proti podezřením úřadu bránit a vyvrátit je. "Lesy ČR se na ÚOHS obrátili s podáním, jímž úřad upozorňují na nezákonnost jeho postupu a žádají okamžité zjednání nápravy," prohlásil Boublík.

Podnik podle mluvčího připravuje také rozklad proti předběžnému opatření.

Lesnická firma Less & Forest vysoutěžila téměř 80 % prací

Antimonopolní úřad předběžná opatření vydává pouze v případech, kdy má pochybnosti o správnosti postupu zadavatele. V čem tyto pochybnosti v případě Lesů ČR spočívají, Rafaj neupřesnil.

Z oficiálního přehledu podaných nabídek vyplývá, že společnost Less & Forest dala v tendru nejlepší cenovou nabídku na lesní práce na 88 jednotkách, což znamená vítězství na 75 procentech z nich. Firma ale uvedla, že se nedá čekat, že by Less & Forest pracoval na všech jednotkách, neboť na to nemá dostatečnou kapacitu.

Vítězové tendrů Lesů ČR mají zajišťovat pěstební práce, dřevo budou těžit a sami prodávat. Soutěží se o 90 procent těžby dříví, zbývající desetina území je vyhrazena k samostatné soutěži určené zejména malým firmám s regionální působností. Vítězné firmy ve velkém tendru budou pětinu vytěženého dřeva muset dál nabídnout prostřednictvím burzy či aukcí, aby se dřevo dostalo i na menší zpracovatele.

ČSSD i VV rozhodnutí přivítaly

Rozhodnutí úřadu vyvolalo u politiků souhlasné reakce. Stínový ministr zemědělství ČSSD Michal Hašek rozhodnutí úřadu uvítal a vyzval premiéra Petra Nečase i nového ministra zemědělství Petra Bendla k hloubkové kontrole státního podniku. Do diskusí o takzvané Dřevěné knize, která je koncepcí hospodaření ve státních lesích, se podle něj má zapojit širší odborná veřejnost a také opozice. Jen tento postup podle něj zajistí transparentnost v hospodaření Lesů ČR a zamezí monopolizaci.

Podobně se vyjádřila i místopředsedkyně Sněmovny Kateřina Klasnová z VV. "Koncepce Dřevěné knihy vedla k monopolizaci těžby a prodeje dřeva, což se jasně potvrdilo výsledkem výběrového řízení. Aby téměř osmdesát procent územních jednotek obhospodařovala jediná firma? To je nevídané!" uvedla. "Věřím, že by závěry antimonopolního úřadu mohly vést k přehodnocení Dřevěné knihy i k obměně managementu Lesů ČR," dodala.

,