AOL a Time píší novou kapitolu v historii fúzí

Americká internetová jednička America Online a mediálně zábavní koncern Time Warner včera dostaly svolení amerických úřadů k vzájemnému spojení, které bude dosud největší podnikovou fúzí v historii.
Hodnota kontraktu činí 111 miliard dolarů, tedy 4,4 bilionu korun. To je pro představu dvakrát více, než kolik činí roční výkon celé české ekonomiky.

Po spojení firem by zákazníci America Online měli mít přes internet přístup k obsahové stránce produktů Time Warner.

Time Warner je dominantním poskytovatelem kabelové televize v amerických velkoměstech. Celkem má dvacet milionů zákazníků, což znamená druhé místo za telekomunikačním gigantem AT&T.

AOL je internetovou bránou pro 29 milionů amerických domácností. Time Warner tak získá zcela nové možnosti pro šíření svých produktů, mezi něž patří řada známých značek zábavního a mediálního průmyslu - například televizní kanál HBO, filmy a hudba pod značkou Time Warner, televizní stanice CNN nebo časopis Time.

Spojení proběhne tak, že AOL přebírá Time Warner. Nová firma bude v žebříčku podle tržní kapitalizace jedenáctou největší společností v USA - větší než například giganti IBM nebo Johnson & Johnson.

Kontrakt včera jednomyslně schválila americká Federální obchodní komise, jejíž verdikt byl pro její uskutečnění jednou z posledních podmínek. Nyní budou společnosti čekat ještě na souhlas Federální komise pro spoje.

AOL i Time Warner byly ovšem nuceny obchodní komisi nabídnout řadu ústupků, aby rozptýlily obavy z dominance nového kolosu na trzích internetových služeb, zpravodajství a zábavy. Time Warner tak již například uzavřela dohodu se společností EarthLink, která jako hlavní rival firmy AOL bude moci po kabelových sítích TWnabízet alternativní internetové služby. Včera AOL slíbila, že poskytne konkurentům větší přístup ke kabelovým sítím a k obsahovým materiálům sloučené společnosti. Poslední ústupky firmy přislíbily včera těsně před zahájením zasedání federální komise.

Klíčovým ústupkem bude rovněž zpřístupnění vysokorychlostních internetových kanálů konkurenčním společnostem, bez něhož by komise kontrakt neschválila kvůli obavám ze vzniku nového monopolu v odvětví. "Naše obavy se týkaly toho, že spojení těchto dvou mocných společností by znemožnilo konkurenci přístup k jejich technologiím," uvedl předseda komise Robert Pitofsky.