Arbitři jsou firmám milejší než soudci

  • 1
Arbitři finačních sporů si na nezájem znesvářených stran nemohou stěžovat. Loni Rozhodčí soud při Hospodářské a Agrární komoře ČR loni "rozsekl" 229 domácích a 53 mezinárodních sporů. Letos očekává, že počet případů stoupne až na 360. Firmy dávají arbitrážím přednost - jsou často levnější než soud.

Rozhodčí řízení je totiž méně formální, a tak mimo peněz ušetří znesvářené strany i čas.

Levnější je především u sporů, které jsou o částku 220 tisíc korun a více. U vnitrostátního sporu stojí arbitráž tři procenta z rozhodované částky, nejméně však sedm tisíc a maximálně milion korun.

U mezinárodních arbitráží stojí například třímiliardový spor zhruba 13 milionů korun.

Zahraniční arbitrážní soudy například ve Vídní či v Paříži jsou u nižších souzených částek dražší než pražský soud. Cena za velké spory v řádu miliard je však již obdobná jako v tuzemsku.

Rozhodnutí arbitrů jsou přitom vykonatelná ve všech zemích tzv. Newyorské úmluvy, což je 132 států. Proti tomu rozhodnutí českého soudu je vykonatelné jen v desítkách zemí.

Arbitři mohou řešit veškeré majetkové spory, které by jinak směřovaly před soud a kde je možný smír. Nemusí se tedy zabývat jen obchodními spory firem, ale například i vypořádáním majetku z manželství po rozvodu.

V Česku je z poslední doby asi nejvíce známá arbitráž Union banky a České národní banky o 1,75 miliardy korun za převzetí bankovního domu Skala nebo mezinárodní arbitráž CME proti ČR kvůli neochránění investice do televize Nova.

K arbitráži má jít například také spor o právo vyrábět hodinky značky Prim. - Více ZDE.

Rozhodcem může být každá osoba starší 18 let. Právnické vzdělání není pro výkon funkce rozhodce nutné.

,