Motivační nápis: Nebudete-li dnes pilně pracovat, budete zítra pilně hledat práci.

Motivační nápis: Nebudete-li dnes pilně pracovat, budete zítra pilně hledat práci. | foto: Společnost pro Fair Trade

Asiaté prý otročí pro české oděvní firmy, Hannah a Husky to popírají

  • 497
Pracují až 96 hodin týdně a často si nevydělají víc než na pár misek masa a zeleniny za měsíc. Řeč je o dělnících textilních továren ve Vietnamu a Číně, kteří šijí sportovní oblečení pro outdoorové společnosti působící v Česku. Firmy podle organizace Společnost pro Fair Trade tristní pracovní podmínky často záměrně tají.

Neziskovka opírá své tvrzení o výzkumy, které v rámci kampaně "Ušili to na nás!" provedla pomocí partnerských organizací v čínských a vietnamských textilkách a mezi 29 nejznámějšími outdoorovými společnostmi na českém trhu.

České podniky nedopadly nejlépe. Všechny čtyři oslovené zařadila Společnost pro Fair Trade (SFT) mezi firmy, které se pracovními podmínkami ve svých asijských továrnách zabývají nedostatečně (Alpine Pro, Direct Alpine) nebo vůbec (Husky, Hannah).

Organizace tvrdí, že vietnamští i čínští dělníci šijí bundy nebo batohy do přírody v nelidských podmínkách za minimální mzdu a firmy, které takto vyrobené produkty prodávají, jsou si toho vědomy.  

Podmínky v čínských a vietnamských textilkách

Hlavní problémy podle průzkumu mezi dělníky

Nízké mzdy: ve Vietnamu 50 eur za měsíc, v Číně kolem 150 eur za měsíc

Extrémně dlouhá pracovní doba: ve Vietnamu až 16 hodin 6 dní v týdnu, v Číně 10 až 12 hodin 6 až 7 dní v týdnu

Žádné příplatky za přesčasy

Zadržování mezd jako záruka, že zaměstnanci neodejdou

Nemožnost svobodného sdružování zaměstnanců do odborů

Zdroj: Společnost pro Fair Trade

Zástupci Českých firem takové tvrzení odmítají. "Naše výrobní podniky v Asii pravidelně procházejí certifikací ITS, nebo si najímáme tuto společnost, která kromě technologických aspektů výroby pravidelně zkoumá i dodržování hygienických předpisů a pracovních přestávek," sdělil iDNES.cz Pavel Sibřina ze společnosti Husky.

Husky se na seznamu SFT ocitlo mimo jiné proto, že své produkty šije v Číně a nedisponuje etickým kodexem. Firma ovšem porušování lidských a pracovních práv popírá. "Jako společnost, která sídlí v členské zemi Evropské unie, považujeme dohled nad dodržováním základních pracovních práv za samozřejmost, k tomu nepotřebujeme etické kodexy nebo studie," argumentuje Sibřina.

Také plzeňský Hannah výsledek šetření zpochybnil. Jemu SFT kromě absence etického kodexu vytkla i nespolupráci při poskytování informací potřebných k vyplnění dotazníku. "Paní autorce se nepodařilo sehnat management firmy a potřebné informace získat. Myslím, že došlo ke komunikačnímu šumu," soudí marketingový ředitel Hannah Filip Komorous.

Výrobce: složitě vyrábíme drahé věci, proto dodržujeme práva dělníků

Samotné dodržení pracovních podmínek v textilkách Hannah v Číně podle něj potom vyplývá z povahy vyráběných produktů. "Zboží, které děláme, je technickým produktem určité kvalitativní a cenové kategorie, a proto jsou nároky na jeho výrobu přirozeně vyšší. Z toho důvodu je jasné, že výrobky nemohou pocházet z levné a rizikové produkce," řekl iDNES.cz Komorous.

Etický kodex v písemné podobě však v Hannahu nemají. "Jeho vznik je pro nás dobrou inspirací," připustil Komorous.

Kampaň "Ušili to na nás!" upozorňuje na problémy při výrobě oblečení v rozvojových zemích. Obliba outdoorového textilu v Česku každoročně stoupá, jenom v roce 2009 utratili Češi za sportovní oblečení a vybavení v průměru 4 870 korun.

"Většina firem se vyhýbá konstruktivnímu dialogu o pracovních podmínkách v továrnách, které pro ně šijí oblečení a utajují co největší množství informací," uvedla Anna Cisariková ze SFT.

Výroba sportovního oblečení v jihovýchodní Asii

Čína a Vietnam jsou dva nejvýznamnější dodavatelské regiony outdoorového průmyslu. 

Čínské továrny vyrábí většinu produkce pro evropský trh.

Ve Vietnamu, kde v oděvním a textilním průmyslu pracuje 1,6 milionu zaměstnanců, je průměrný příjem těsně nad hranicí chudoby (dva dolary na den).

Podle ní věnují problematice pracovních podmínek pozornost pouze tři z 29 oslovených společností. Například tak, že přijaly vnitřní etický kodex, který je závazný pro jejich dodavatele, na což dohlížejí nezávislé audity.

Další skupina firem prý jedná v otázce pracovních podmínek nesystematicky nebo nedostatečně. Sice mají přijatý etický kodex, ale kontrolou jeho dodržování se vůbec nezabývají. Do této skupiny SFT zařadila české společnosti Direct Alpine a Alpine Pro.

Zbytek oslovených firem podle Cisarikové přes opakované výzvy na dotazník nezaslal odpověď. Proto prý není důvod se domnívat, že tyto společnosti dbají na dodržovaní lidských práv při výrobě svých produktů. V této kategorii jsou podle SFT firmy Husky a Hannah.

Jihovýchodní Asie je kvůli levné pracovní síle vyhledávanou destinací řady českých i světových výrobců sportovního oblečení. Na tamní nuzné pracovní podmínky neziskové organizace často upozorňují.