Čína

Čína | foto: flickr.com

Asie uprostřed finanční krize poroste více, než se čekalo

  • 1
Zatímco ekonomiky řady vyspělých zemí světa jsou v recesi nebo se potácejí na jejím prahu, asijské země rostou. Asijská rozvojová banka (ADB) navíc zlepšila odhad budoucího vývoje pro letošek i příští rok. Letos mají ekonomiky 44 zemí vyrůst o 3,9 procenta a v roce 2010 o 6,4 procenta.

Dosud ADB předpokládala letošní růst jen o 3,4 procenta, v příštím roce pak ekonomiky měly posílit o šest procent. Od března se ale předpověď změnila. Zdá se, že Asie mnohem více odolává tlakům finanční krize než země jiných kontinentů.

K růstu přispívají hlavně Indie a Čína. Naopak pro Tchaj-wan, Thajsko a Malajsii banka svůj odhad růstu snížila. Současně varovala vlády, aby příliš brzy nezastavily stimulační programy.

Zpráva banky pokrývá 44 rozvíjejících se asijských ekonomik od Pákistánu po Jižní Koreu a Fidži. Součástí odhadu není Japonsko.

Banka vyzvala ke snížení závislosti na exportních trzích

Banka naopak v březnu svůj odhad růstu v regionu snížila. Navzdory nynějšímu optimističtějšímu výhledu ale bude růst stále nejnižší od roku 1998, tedy od asijské finanční krize. Loni ekonomiky regionu stouply o 6,3 procenta a v roce 2007 o 9,5 procenta.

ADB současně varovala, že oživení v regionu nemá ještě pevné základy a prodloužení globálního poklesu by mohlo zpomalit oživení zemí, které jsou vysoce závislé na obchodu.

Upozornila proto vlády, že by neměly příliš brzy zastavit opatření na stimulaci ekonomiky. Vyzvala také k omezení bariér obchodu, aby se tak snížila závislost na západních vývozních trzích.

David Marek (patria Finance)


Ekonomická geografie Asie se v posledních letech mění. Dříve byla pro asijské ekonomiky nejdůležitější poptávka z USA a Evropy. Stále větší roli ve světové ekonomice ovšem hrají Čína a Indie. Právě tyto země si vedly v průběhu finanční krize relativně dobře. Zejména čínská ekonomika nyní výrazně akceleruje své tempo růstu, podpořena je silným rozpočtovým i měnovým stimulem. Obě země, Čína a Indie, představují obrovský trh, z jehož růstu profitují nejen domácí firmy, ale také ostatní asijské ekonomiky. Výhodou řady asijských zemí také bylo, že si před 12 lety prošly finanční krizí, po níž se snaží více dbát na základní parametry makroekonomické stability.

,