Logo společnosti OVB. Ilustrační snímek.

Logo společnosti OVB. Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Vyhazovy z OVB nepomůžou, zlo je v systému, tvrdí asociace poradců

  • 107
Praktiky finančních poradců ze společnosti OVB Allfinanz, na které upozornil dokument režiséra Jakuba Charváta, kritizuje i Asociace finančních poradců České republiky. Ve čtvrtek v tiskové zprávě uvedla, že se „nejedná pouze o ‚zlo‘ jedné společnosti, chyba je v celém systému multilevelových společností“.

„Multilevelové společnosti do finančnictví nepatří, kladou nereálné požadavky na nábor nových poradců, kterým chybí dostatečná kvalita a zkušenosti. Tito poradci se následně zaměřují na získání dalších a dalších poradců, čímž se poradenství a služba pro klienta odsouvá na vedlejší kolej, což je jednoznačně špatně,“ uvedl v prohlášení prezident asociace Vladimír Švorba.

OVB nyní propustila tři zemské ředitele, podle serveru Poradci-sobě.cz to jsou Martin Zoubek, Lukáš Lichtenberk a Jan Kokta. „Rozhodli jsme se nadále netolerovat chování menšiny, které poškozuje drtivou většinu poctivých poradců,“ uvedl k tomu předseda představenstva OVB Miroslav Řezník (více čtěte zde).

OVB je zlo, tvrdí mladík. Za svůj film o finančních poradcích jde k soudu

Podle Švorby ale tento personální krok kvalitě poskytovaných služeb nepomůže. „Zprostředkovatelé v těchto strukturách se nezmění ze dne na den. A pokud se něco naučíte špatně, je změna velmi obtížná, obzvláště pokud se má změna týkat lidských vlastností,“ uvedl.

Podle něj chybí v Česku jakákoliv regulace, za finančního poradce se totiž může vydávat kdokoliv. Švorba navrhuje zavést podobné zkoušky, jaké skládají například daňoví poradci.

„V zahraničí se jedná o velmi uznávanou profesi a české finančnictví bude muset projít řadou změn, aby tak tomu bylo i u nás,“ uvedl viceprezident asociace Artur Petržilka. Dokud se nároky na finanční poradce nezvýší, bude podle organizace na trhu nadále působit řada neseriózních firem.

Činnost poradců je kontrolovaná, oponují jiné organizace

Proti prohlášení Asociace finančních poradců České republiky se nicméně ohrazují jiné organizace sdružující finanční poradce. „Asociace prezentovaná panem Švorbou má naprosto minoritní členskou základnu a nikoho nereprezentuje,“ uvedl Petr Šafránek, generální sekretář Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců (AFIZ).

„Každý finanční poradce musí mít registraci u České národní banky (orgánu dohledu), musí složit patřičné zkoušky a jeho každodenní činnost je hlídána nejen společností, pro kterou pracuje, profesními organizacemi, ale právě i ČNB,“ upozorňuje Jiří Šindelář, výkonný ředitel Unie společností finančního zprostředkování a poradenství (USF).

Ten se také vymezuje vůči označení multilevel marketingu za původce veškerého zla. „Jde o zcela běžný model přímého prodeje, který využívají tisíce firem po celém světě. Zakazovat jej v jednom oboru v jedné České republice je proto zcela absurdní,“ míní.

AFIZ a USF sdružují převážnou většinu největších poradenských firem na trhu. Ty největší, jako jsou Partners, OVB či Broker Consulting, fungují na principu multi-level-marketingu. Struktura firmy připomíná pyramidu. Pracovníci na vyšších stupních dostávají odměnu za smlouvy, které s klienty podepíší lidé pod nimi. Poradci se kromě finančního vzdělávání školí i na to, jak nabírat nové lidi.

Dokument o kontroverzních praktikách OVB natočil bývalý pracovník společnosti Jakub Charvát. Společnost jej po zveřejnění snímku zažalovala na ochranu osobnosti a požaduje 100 tisíc korun. Několik festivalů raději dokument odmítlo vysílat. Snímek kritizuje mimo jiné právě ekonomický systém, na kterém firmy tohoto typu stojí.

Ve čtvrtek se konala k situaci v oboru schůzka na ministerstvu financí, které se zúčastnily AFIZ i USF. Primárně šlo o konzultační jednání ohledně připravované novely upravující mimo jiné provize finančních zprostředkovatelů. Ta by měla také díky větším nárokům na poradce zpřísnit vstup do odvětví. Podle informací iDNES.cz se na jednání probíralo i současné dění.

Podívejte se na film Rada nad zlato:

,